Para politikasının yürütülmesinde sinyal kalitesi ve iletişim
Signal quality in conducting monetary policy and communication
  1. Tez No: 253695
  2. Yazar: SERAP KAPIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA SÜSLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı modern para politikasının etkinliği sağlayan ilkelerin incelenmesidir. Para politikası çerçevesinde iletişim politikalarının önemi ve sinyal kalitesinin ortaya koyulmasıdır. Merkez bankaları tarafından gerçekleştirilen iletişim ile piyasalar arasında ilişki daha uyumlu olmaktadır. Tezin yazılma amacı merkez bankalarının sinyal kalitesinin ve iletişimin kuvvetlenmesi para politikasının öngörülebilirliğini arttırmaktadır.Merkez bankalarının iletişim politikalarının etkin para politikasının bir parçası olduğu görüsü genel olarak kabul edilmektedir. Para politikası uygulamasında merkez bankasının başarısını ortaya koyan seçilen çapaların etkinliğine bağlıdır. Para politikasının etkinliği açısından seçilen araçlar da önemli olmaktadır. Çünkü tercih edilen iletişim aracı sinyalin gücünü belirlemektedir. Sinyal ne kadar güçlü olursa para politikasının öngörülebilirliği de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the principles which provide the efficiency of modern monetary policy and to show the importance and signal quality of communication policies in terms of monetary policy. The relationship between the communication kept by central banks and the market is in better harmony. The purpose of writing this thesis is to improve the predictions of monetary policies when the signal quality and communication of central banks become stronger.It is generally accepted that the communication policy of central banks is one part of the effective monetary policies. In the application of monetary policy, the thing that shows the success of the central banks depends on the effective of chosen ÇAPAS. In terms of the efficiency of monetary policy, the chosen instrument is important because the preferred communicative ınstrument represents the power of the signal. The stronger the signal is, the more the prediction of monetary policy increases.