Türkiye çocuk, diyanet çocuk ve ebe sobe çocuk dergilerinin yapısal özellikler bakımından değerlendirilmesi
The evaluation of türkiye çocuk, diyanet çocuk and ebe sobe child magazines in terms of structural features
- Tez No: 253716
- Danışmanlar: PROF. DR. N. NAZAN KARANİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çocuk dergileri, ders kitaplarının dolduramadığı boşluğu doldurması, çocukları eğitirken eğlendirmesi açısından önem arz etmektedir. Süreli olarak yayımlanan bu dergiler, çocuklarda öğrenme ve öğrendiğini uygulama isteğini sürekli sıcak tutmaktadır. Çocuklar, düzenli olarak takip ettikleri bu yayınlarda kendi eserlerini de görebilmekte böylece tüketici konumdan üretici konuma geçmektedirler. Bu geçiş ancak nitelikli çocuk dergileriyle sağlanabilir. Ne yazık ki günümüzde çocuk dergisi adıyla yayımlanan ve hiçbir denetimden geçmeden çocuklara sunulan birçok yayın bulunmaktadır.Bu çalışmada çocuk dergilerinde bulunması gereken yapısal özellikleri, ülkemizde yayımlanan çocuk dergilerinin ne kadar barındırdığının saptanması amaçlanmıştır. Örneklem Türkiye Çocuk, Diyanet Çocuk ve Ebe Sobe dergilerinden oluşturulmuştur. Dergiler, çocuk dergilerinde bulunması gereken yapısal özellikler bakımından incelenmiştir. Böylece çocukların kolayca ulaşabildiği bu dergilerin belirlenen kriterlere uyup uymadığı saptanmaya çalışılmıştır.Araştırmada doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Öncelikle literatür taraması yapılarak çocuk dergilerinde hangi yapısal özelliklerin olması gerektiği belirlenmiş ve bir ölçek geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçek, alanında uzman kişilere kontrol ettirilmiş ve eksiklikleri giderilmiştir. Seçilen dergiler bu ölçeğe göre değerlendirilmiş ve çocuklara uygunluğu belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmanın sonunda dergilerin yapısal özellikler açısından belirlenen kriterlere genellikle uyduğu, bazı noktalarda, özellikle kapak ve cilt, kağıt, kahramanlar kategorisinde, kriterlere tam olarak uymadığı belirlenmiştir. Ayrıca dergilerin hedef kitle belirlemede çok geniş bir yaş aralığı seçtiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak dergilerdeki eksiklikleri gidermek için yapılabilecekler öneriler şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Children?s magazines are essential in that they compensate for what coursebooks lack and entertain children while teaching. These periodicals stimulate the desire of students to learn and to apply what they learn. Children can also see their own works in the magazines, which they follow on a regular basis, and this allows them to be productive instead of merely being consumers. This transition can only be achieved with high quality children?s magazines. However, nowadays, there are so many magazines published as children?s magazines and they are not subject to any supervision.This study aims to determine the structural features that a children?s magazine should have and the extent to which children?s magazines in our country involve these features. The sample for this study consists of Türkiye Çocuk, Diyanet Çocuk and Ebe Sobe magazines. The magazines are analyzed in terms of the structural features that a children?s magazine should have. Thus, it is aimed to determine whether these children?s magazines, which can easily be obtained by children, meet the necessary criteria.In this study, document analysis method was used. Initially, the structural features necessary for a children?s magazine were determined by using a literature review and then a scale was developed. This scale was checked by experts in the field and its flaws were corrected. The selected magazines were evaluated using this scale and their appropriateness for children was determined.At the end of the study, it is determined that the magazines are generally in accordance with the criteria for the structural features. However, some discrepancies in terms of cover, paper and heroes and heroines have been found. It is also found that these magazines have preferred a wide age range in choosing their target audience. Some suggestions for correcting the flaws of the magazines have been made in the light of the findings of the study.