Finansal türev ürünlerin banka bilançolarına etkileri
Financial derivatives and their impacts on balance sheet of banks
  1. Tez No: 253749
  2. Yazar: CEYHUN NASİBOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Uluslararası finansal piyasalarda son zamanlarda yasanandalgalanmalar bankaları risk yönetim politikalarını güçlendirmeye itmistir.Uluslararası finans krizinin baslangıcı olarak kabul edilen Ağustos 2007tarihinden itibaren bir sene içerisinde ABD'de batan banka sayısı 13'eulasmıstır. Banka iflasları 2008 yılında hızlanarak devam etmistir. Yatırımbankası Lehman Brothers'ın iflas etmesiyle sadece 2008 yılında 11 banka iflasbayrağını çekmistir. Resmi olarak toplam rakamlar açıklanmamasına karsınLehman Brothers hariç 12 bankanın toplam zararı 600 ile 700 milyar dolararasındadır. Amerikan Tasarruf Mevduatı Sigorta Kurulusununhesaplamalarına göre yine Lehman Brothers hariç batan bankaların aktifbüyüklüğü toplamı ise 174 milyar dolar düzeyindedir.Finansal türev ürünler her geçen gün çesitlenmis ve yenilenmistir.Özellikle bu ürünlerin muhasebelestirme standartlarında yenilenmegözlenmistir. Ayrıca kullanım amaçlarına göre muhasebelestirilmeleri, türevürünlerin ne kadar karmasık bir yapıya sahip olduklarını göstermektedir.Finansal türev ürünler, özellikle kriz sonrasında bankalarınkullandıkları çok önemli bir araç haline gelmislerdir. Dolayısıyla bu ürünlerinbilanço üzerindeki etkileri daha da önem kazanmıstır. Riskten korunmaamacıyla basvurulan bu araçlar banka finansal tabloları üzerinde hem negatifhem de pozitif etki yapmaktadır. Özellikle faiz oranı ve kur risklerindenkorunmak için bankaların kullandıkları bu ürünler, gelecekteki kurların ve faizoranlarının değismesi sonucu finansal tablolara negatif ve pozitif sekildeyansımaktadır.Bu çalısmada krizlerden sonra daha da önem kazanan finansal türevaraçlar hakkında genel bilgiler verilmis, bu araçların nasıl muhasebelestirildiğianlatılmıs ve bilanço üzerindeki etkileri değerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
Recently occured fluctuations in financial markets brought the banks togive weight to their risk management policies. From the beginning of August2007 the international financial crisis within one year reached the number ofbankrupted banks to 13 in the US. In 2008 banks bankruptcy has continued toaccelerate. With bankrupted investment bank Lehman Brothers in 2008 only 11banks were in the situation. Despite these figures, the total officially except forLehman Brothers, 12 banks had total losses between 600 and 700 billion dollars.According to estimates done by the US Federal Deposits Insurance Corporation(FDIC), excluding Lehman Brothers bank the total assets of the wrecked banksare at the level of 174 billion dollar.We observe every day?s renewals after winning the importance offinancial derivative instruments. Exactly these products accounting standardswe can see in this renewal. Besides, in according to the usage purpose ofaccounting and financial derivative instruments its complex structure becomesevidently indicated.Especially after the crisis of the banks, the financial derivativeinstruments usage has become a very important tool. Therefore, the effects ofthese products to the balance sheet have become an important issue as well.These instruments have been reflected as for the hedging purpose both negativeand positive effects with the purpose of risks protection. Especially in order toprotect used in the banks products from interest rate and exchange rate risks,future rates and exchange rates changing were reflected in financial reportswith negative and positive results.In this study we have gained more important facts related to the crisis,financial derivative instruments which give an overview of these instrumentsdescribing the accounting and balance sheets? impact.