Aracı kurumlarda denetim komitesi ve bir uygulama
The auditing committee in brokerage houses and an application
  1. Tez No: 253780
  2. Yazar: AYŞE SUNAY GÜRSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇATIKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Günümüzde şirketlerin maruz kaldığı riskler ve mali durumu hakkında, pay ve menfaat sahiplerinin yönetimden yeterli, doğru ve zamanında bilgi istemeleri ve şirket iç kontrol sitemleri ve iç denetim unsurlarının yeterli güvenilirlikte olup olmadığının tespitine yönelik uygulamalar, güvence veren başka bir unsur olan Denetim Komitesi kavramını ortaya çıkarmıştır.Türkiye'de anonim ortaklıkların denetiminden sorumlu denetleme kurulları vardır. Ancak bu kurullar yasal düzenlemelerin bir gereği olarak oluşturulmakta ve denetim anlamında herhangi bir fayda sağlamamaktadır. Kurumsal yönetim anlayışında meydana gelen gelişmelere bağlı olarak Ülkemizde SPK ve BDDK tarafından ilk uygulaması başlatılan Denetim Komitesi fiili olarak denetim yapan bir organ olmamakta, denetim faaliyetleri ile ilgili olarak doğrudan sorumlulukları bulunmamakta ancak, iç ve dış denetim sürecinin uygulama etkinliğini, faaliyetlere olan katma değerini, muhasebe, mali raporlama ve iç kontrol ile ilgili iç sistemlerin işleyişi ve yeterliliğini yönetim kurulu adına gözetmekle yükümlü olan komite olarak tanımlanmaktadır.Çalışmada, şu anki uygulamada halka açık şirketlerin yönetim kurullarında bir Denetim Komitesi oluşturmaları zorunlu olmakla birlikte, halka açık olsun olmasın anonim şirket olarak kurulan tüm aracı kurumların geniş yatırımcı kitlelerine hitap etmeleri ve söz konusu yatırımcılar açısından piyasada güven ve istikrarı sağlamadaki önemli rolleri dikkate alındığında, devamlı bir Denetim Komitesi oluşturmalarının gerekliliği vurgulanmıştır. Yatırımcıların hak ve yararlarını koruyacağı, aracı kurumların kurumsallaşmasına katkı sağlayacağı ve piyasaya olan güveni artıracağı öngörüsü ile tüm aracı kurumların bu organa sahip olması, yönetim kurullarına etkin bir şekilde yeterli bir iç kontrol sistemine sahip olma avantajı sağlayacağı gibi, aracı kurumun sermaye piyasalarındaki kurumsal itibarını arttıracağı ve sermaye piyasasına olan güveni yükselteceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, shareholders and beneficiaries' requiring of adequate, accurate and timely information from company's management with the applications carried out to detect whether or not the internal supervision and auditing operate reliably has brought forth an assuring concept which is“auditing committee”.In Turkey, there exist auditing boards in charge of auditing the incorporations. Nevertheless, these boards are constituted statutorily, and provide no utility in terms of auditing. The auditing committee whose application has been commenced first by SPK and BDDK depending upon the developments in the notion of corporate governance is not a board which actually audits and has no direct responsibility with regard to auditing activities. Instead, it is defined as the committee which is responsible in the name of board for overseeing the application efficiency of internal and external auditing process, it's added value to activities, the operation and the adequateness of internal systems concerning accountancy, financial reporting and internal auditing.In this study, the necessity of forming a permanent auditing committee for a brokerage house founded as incorporated company whether publicly traded or not is intensified in considaration of their important role in addressing the masses of investors and providing the confidence and stability in market although it's obligatory for publicly traded corporations to constitude one. With the prevision of protecting the rights and benefits of investors, contributing the institutionalisation of brokerage houses and advancing the confidence to the market, it's considered that having an auditing committee in all companies shall not only enable the boards to take the advantage of having an adequate supervision regulation functioning effectively but also raise the institutional prestige of the companies in capital market and confidence to markets.