Basel-II çerçevesinde kredi derecelendirme ve İMKB'de işlem gören otomotiv sektöründeki bazı firmalara uygulanması
The application through the credit rating of the some firms which are traded in ise (İMKB) in the automotive sector, under Basel-II
  1. Tez No: 253779
  2. Yazar: KENAN İŞMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL ÖZLEM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Finans piyasalarındaki globalleşme ve serbestleşme ile etkilenecek olan bankaların ve firmaların oluşabilecek riskleri çok daha iyi tanıyıp yönetmesi ve gerekli önlemleri yapılmış olan düzenlemeler ışığında alması gerekmektedir.Bu süreci düzenleyen etmenlerin başında Basel-II gelmektedir. Basel-II bir taraftan bankaları ve onların yapısını düzenlemek isterken diğer taraftan ise Basel-II'nin odak noktasını oluşturan derecelendirme ile firmaları da bu düzenlemenin içine sokmak istemektedir.Kredi derecelendirme borçlunun anapara ve faiz yükümlülüklerini ödeme isteği ve kabiliyetini zamanında yerine getirip getirilememesini belirleyen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Derecelendirmenin birçok açıdan firmalara, yatırımcılara ve ekonomiye sağladığı faydalar vardır.Yapılan uygulama sırasında Analitik Hiyerarşi Süreci Yaklaşımı (AHS) ve Expert Yöntemden faydalanılmıştır. AHS Yaklaşımı birbirinden bağımsız kriterleri hiyerarşik yapıda ele alarak ikili karşılaştırmalar yoluyla kriterlerin göreli ağırlıklarını ve elde edilen ağırlıkları tek bir puana dönüştüren bir çok kriterli karar verme yöntemi olmaktadır. Yaklaşımın en büyük avantajı ise finansal olan verilerin sayısal olarak ifade edildiği gibi sayısal olmayan verilerinde sayısal verilere dönüştürülerek ifade edilmesidir.Çalışmamızdaki derecelendirme uygulaması ile İMKB'de otomotiv sektöründe işlem gören 3 firmaya derecelendirme notu verilerek bu notlar harflendirilmiştir. Son olarakta derece notuna göre firmalar karşılaştırılmış ve alınan nota göre firmaların karşılaşabileceği durumlar ve yapacakları çalışmalar teorik olarak açıklanmıştır. Bu uygulama ile Basel-II'nin yürürlüğe girmesi öncesinde bazı firmalar için örnek niteliğinde olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Banks and corporations , which are effected by globalization and deregulation, should manage risks in finance markets. This action must perform with necessary regulations .Basel-II is the best factor for in this period. Basel-II wants to regulate Banks and Banks structure at the same time Basel-II wants to include regulation with grading for firms.Credit rating method determines capital and interest liability for paying desire at right time for debtor. Grading is useful for firms , investors and economics in every angle.We benefit from Analytical Hierarchy Process (AHS) and Exper method in this period. AHS approach is a multicriteria decision making method which takes in to consideration independent criteria in a hierarchy structure while taking the relative weights of criteria through dual comparisons and turning this weights in to single point .The main advantage of approach is that not only financial data can be expressed as numerical data but also non-numerical can be expressed as numerical data. Credit rating application and Istanbul Stock Exchange (IMKB) automative sector issues traded (for 3 firms) are analysed in this study. In conclution, the firms are compared based on their credibility rate. According to the credibility rate, the there are many required operations and circumstances are determined theorically. This application is an exemplary for some companies before the inurement of Basel-II.