Risk analysis of payment and delivery terms in export development: A field study on Aegean exporter companies
İhracatın geliştirilmesinde ödeme ve teslim şekillerinde risk analizi; Ege Bölgesindeki ihracatçı firmalar üzerinde bir alan çalışması
- Tez No: 253793
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANYERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Son yıllarda uluslararası ticaretin hacmi, bir çok tehdit ve fırsatı da yaratan ticaretin küreselleşmesi ve serbestleşmesinin etkisiyle muazzam bir şekilde artmıştır. Bu küresel değişim içerisinde ülkeler için uzun vadeli sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak, firmalar için ise belirsizlik ortamında rekabet edebilmek için ihracatın yarattığı dinamik ve statik faydalar vazgeçilmez unsurlar olmuştur. Hali hazırda ihracat yapan veya global pazarlara girmek isteyen firmalar, uluslararası pazarlardan kaynaklanan bu tehdit ve fırsatlar nedeniyle dinamik stratejiler ve aksiyon planları yürürlüğe koymak zorunluluğu içine girmişlerdir. Bu aksiyon planları uluslararası pazarlardan kaynaklanan fırsatların maksimum derecede kullanılması, risklerin minimizasyonu, ortadan kaldırılması ve fırsata dönüştürülmesi bakış açısına sahip olmalıdır. Bu çalışmanın ana amacı uluslararası pazarlardan kaynaklanan risklerin çoğunluğunu oluşturan ve ihracatçılar tarafından yönetilebilme şansı olan Ticari Risklerin (Ödeme ve Teslim Şekilleri Riskleri) analiz edilmesidir. Saha çalışması bölümünde ise Ege Bölgesindeki faal ihracatçı firmaların uluslararası pazarlarda karşılaşılan riskleri nasıl algıladıkları ve bu risklerden hangi yöntemlerle korunmaya çalıştıkları araştırılmıştır.Anahtar Kelimeler; ekonomik kalkınma, ihracatın geliştirilmesi, ihracat risk yönetimi, risk yönetimi, ödeme şekilleri, teslim şekilleri, ticari riskler,
Özet (Çeviri)
In recent years, the volume of international trade has increased enormously due to the effects of globalization and liberalization of trade which created both opportunities and threats. In this globally changing world, export?s static and dynamic benefits are vital for governments to reach long term sustainable economic growth and for firms to compete in this uncertain global environment. Therefore, the firms which desire to compete in the global market are obliged to implement dynamic strategies and action plans. Their action plan must include thorough analyses of the market dynamics to eliminate or minimize the risks while maximizing the opportunities. The main objective of this study is to analyze the Trade Risk (Delivery and Payment Risk) which are mostly encountered and more controllable by exporters in international markets. The field study will analyze Aegean Exporter Companies? perceived risk from international market and its prevention methods.Keywords; economic growth, export development, export risk management, risk management, delivery terms, payment terms, trade risk.