Sürdürülebilir turizm kapsamında toplumsal ve kültürel kimliğin korunması: Gökçeada örneği
Maintenance of social and cultural identity in sustainable tourism: The case of Gökçeada
  1. Tez No: 253792
  2. Yazar: EROL DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EBRU GÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Küreselleşme ve sürdürülebilirlik kavramları bugün dünyada tartışılmakta olan iki önemli konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda sürdürülebilirlik kavramı hemen tüm alanlara yansımıştır. Toplumsal yaşamın bir gerekliliği olarak ortaya çıkmış ve tarımın, kentlerin, turizmin, teknolojinin vb. birçok örneğin sürdürülebilirliği, farklı alanlarda örnek niteliği taşımıştır.Kalkınma ya da bölgesel gelişmede önemli bir alt sektör olarak nitelediğimiz turizm, çevre ve doğal kaynaklarla olan sıkı ilişkisi nedeniyle kalkınma ve çevre ilişkisinin uyumluluğa dönüştürülmesi gereğini ortaya koymaktadır. Sürdürülebilir turizm, her aşamasında toplumsal ve kültürel sorumluluk, ekonomik verimlilik ve doğal duyarlılığı içermektedir. Turizm sektörünün var olması ve sürdürülebilirliği, turizme kaynak teşkil eden bölgesel ve yerel alanlara özgü doğal, sosyal ve kültürel değerlerin korunarak kullanılmasıyla gerçekleşebilir.Bir kimlik öğesi olan kültür, toplumun geleneğini göreneğini, yaşama biçimini, adetlerini, alışkanlıklarını kapsayan bir kavram olduğu için, kültür ve kimlik arasındaki ilişkinin vurgulanması önem taşımaktadır. Bir toplumun kültür düzeyinin seviyesi ve nitel unsurları, toplumu oluşturan bireylerin yarattığı çevrenin kimliğini belirlemede ve yönlendirmede etken olarak görev yapmaktadır. Yapısal çevrenin oluşumuna etki eden sosyo-kültürel faktörlerin etkinliği ve son zamanlarda turizmde çevre-kültür-davranış çalışmalarına öncelik ve ağırlık verilmesinin nedeni, çalışmalar kapsamında turizm alanlarındaki niteliksizliğin sebebinin kültür, çevre ve sürdürülebilirlik ilişkisinin iyi kurulamamasıdır. Dolayısıyla, turizm alanları için özde neyi, ne sebeple, ne kadar, nasıl, hangi koşullarda, kimin için ve kimin tarafından korunup sürdürüleceği ve değişimin boyutlarının tespit edilebileceği bir model üzerinden gidilerek belirlenmelidir.Bu çalışmada, Gökçeada'da mevcut olan toplumsal, kültürel, doğal ve mimari değerlerin korunarak, sürdürülebilirlik yaklaşımıyla turizme sunulmasına yönelik model önerisi sunulması amaçlanmaktadır. Önerilmesi düşünülen model ile turistik destinasyonun sürdürülebilir yaklaşımda gelişiminin sağlanmasına dönük sosyo-kültürel sorunların da çözülmesine yönelik adımlar daha sağlıklı atılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the concepts of globalisation and sustainability are the important issues that are being argued. Especially the sustainability concept has been reflected in every field. There is the key element in different fields that has been arised a necessity of social life and the sustainability of agriculture, urbans, tourism, technology ect.Tourism, which is an important subsector in the process of development and regional improwement focuses on affirmative relation of development and environment because ofits relation on environment and national sources. Sustainable tourism includes social and cultural liability, economic productivity and ecological sensibility in its all long the line. The existence and sustainability of tourism industry can only become the naturel, social and cultural values of regional and local areas with maintainable responsibility which are the sources of the tourism.Emphasizing the relation between identity and culture have a great importance because of its feature that is a concept including conventions, tradition, and lifestyle of a society for the culture as an item of identity. Qualitative items and cultural level of a society have a function on determining and orientating identity of the environment that designed by the persons who formats the society. Especially, determining the dimensions of change for what reason, however, how, in which conditions, for whoever and by whoever have to be modified on a sustainable model for tourism areas.In this study, that has proposed to suggest a model, which oriented on maintaining social, cultural, natural and architectural values of Gökçeada with the concept of offering tourism in sustainability perspective. However developing touristic destinations in sustainability perspective and resolving social and cultural issues may be easier and more with more bloomed methods with this model suggestion.