Birinci Dünya Savaşı'nın Osmanlı İmparatorluğu'nda finansmanı ve savaşan diğer devletlerle karşılaştırılması
Finance of the First World War in the Ottoman Empire and the comparison with some other countries
  1. Tez No: 253841
  2. Yazar: EMRE AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Birinci Dünya Savaşı, günümüze kadar süren dünya düzeninin oluşmasında çok önemli bir rol oynayan; ülke sınırlarının çizilmesini ve hatta birçok devletin ortaya çıkmasını sağlayan en önemli etkenlerdendir. Bu çalışmada, iktisadi bir bakış açısı ile aşağıdaki konular incelenmiştir:?Ekonomik bir unsur olarak savaş, Osmanlı İmparatorluğu'nun ve diğer bazı devletlerin savaşı finansmanı, halkın iaşesi ile halkların refah düzeylerindeki dramatik düşüşler, finansal kaynaklar, savaş ekonomisi ve sonuca olan etkisi.? Aynı zamanda, sayısal veriler ile ülkelerin durumları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Great War I has played a big role in the history and even has determined some country borders. In this study, WW-I was examined with the economical point of view, and the fallowing subjects have been summarized: ?The idea of the war as an economical unit; finance of the war in the Ottoman Empire and in the some other countries; efforts for feeding of peoples during the war with giant fall of welfare; financial resources; economics of war and the effects to the end of the battle.? Also, the relative situations of countries have been compared with the numerical data.