Türkiye'de yerel yönetimler yazını 1992?2007 Çağdaş Yerel Yönetimler dergisi üzerine bir inceleme
The literature of local government in Turkey an analysis on the journal of contemporary local goverments (1992 ? 2007)
  1. Tez No: 253870
  2. Yazar: YUSUF CEVHER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Yirminci yüzyılın son çeyreği, dünyada önemli değişimlere tanık olmuştur. Özellikle 1980 sonrası dönemde başlayan bu değişim, ekonomik kriz sonrası uygulanmaya başlanan neo-liberal politikalar ve bu politikaların yol açtığı bir takım anlayış değişiklikleri olarak ortaya çıkmıştır. Yönetim bilimine küreselleşme, yönetişim, özelleştirme, toplam kalite yönetimi gibi kavramları getiren bu politikalar, yerel yönetimleri de etkilemiştir. Bu süreçte yerel yönetimlere verilen önem artmıştır.1990 sonrası dönemde ise, bu değişimin etkileri daha iyi görülmeye başlanmıştır. 1992 yılında yayınlanmaya başlanan Çağdaş Yerel Yönetimler Dergisi, bu değişimin yerel yönetimler yazını üzerine yansımasını göstermesi bakımından oldukça önemlidir.Çağdaş Yerel Yönetimler Dergisi'nin incelemek amacıyla yapılan bu çalışma, dört kesimden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci kesimi, çalışmanın, konusu, amacı, önemi, yöntemleri tezlerini içermektedir.İkinci bölümde, yerel yönetim kavramı açıklanmakta ve Türk yerel yönetim birimlerinin tarihsel gelişim süreçleri hakkında bilgiler verilmektedir. Daha sonra, Türk yerel yönetim yazını incelenmektedir.Üçüncü kesim, uygulama bölümüdür. Bu kesimde, Çağdaş Yerel Yönetimler Dergisi'nde yayınlanan makaleler incelenmekte ve ayrıntılı bir sınıflandırmaya tabi tutulmaktadır. Üçüncü kesimin sonunda ise, makalelerden elde edilen bulgu ve önerilere yer verilmiştir.Çalışmamızın sonunda ise, 1980 sonrası ön plana çıkan yeni kavramların Türk yerel yönetim yazınını etkilediğini ve Çağdaş Yerel Yönetimler Dergisi'nin bu durumu yansıttığını saptamış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Last quarter of the twentieth century has seen significant changes in the world. This change that has started especially the period after 1980, has emerged as neo-liberal policies that had been started to be implemented after the economic crisis and some understanding changes that caused by these policies. These policies that had brought concepts such as globalization, governance, privatization and total quality management to the management science, has also influenced the local governments. In this process, the importance that given to local governments has increased.In the period after 1990, the effects of these changes had been begun to be seen better. The Journal of Contemporary Local Governments which had been started to be published in 1992, is very important to show the reflections of these changes on the literature of local governments.This study, that had been done in order to explore the Journal of Contemporary Local Governments, has four sections. The first section of the study consists of subject, aims, importance, methods and theses of the study.In the second section, it is explained the concept of local government and informed about the progress during the historical process of Turkish local government units. After that, the literature of local government in Turkey is being examined.The third section is the application part. In this section, the arthicles that had been published in the Journal of Contemporary Local Governments are being examined and classified in detail. At the end of this section, it is placed the findings and suggestions that have obtained from the articles.At the end of our study, we have determined that have emerged concepts after 1980 had affected Turkish literature of local governments and the Journal of Contemporary Local Governments had reflected this situation.