Web uygulamalarının bir bilgi teknolojisi aracı olarak internette kullanımı. örnek uygulama: Emit Sanal Müzesi
Using web applications as an information technology tool on internet. Sample application: Emit Virtual Museum
- Tez No: 253911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MUHAMMET BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bilgi, bilgi teknolojileri ve internet özellikle son 10?15 yıllık bir süreç içerisinde sıklıkla duymaya başladığımız kavramlarıdır. Yaşadığımız zaman bilgi çağı olarak adlandırılmakta ve bilgi toplumu olabilmek, toplumların gelişebilmesi için gerekli olan kapıları açacak altın anahtar olarak tanıtılmaktır. Bilgisayar ve iletişim teknolojilerinin sağladığı olanaklar sayesinde, kısalan uzaklıklar ve azalan maliyetler, toplumların ekonomik, politik, toplumsal ve kültürel hedeflerini gerçekleştirebilmeleri için uygun bir ortam hazırlamaktadır.Bilgi teknolojilerinden gerçek anlamda yararlanabilmenin ilk kuralı, bilgi kavramının iyi anlaşılmasıdır. Bilgi kavramına yaklaşım bir çıkış noktası olarak ele alınmaktadır. Bilgiyi yalnızca doğada ayrımına varılmış olayların simgelerle bir yere kaydedilmiş biçimi olarak algılamak yetersiz bir yaklaşım olacaktır. Bilgi insanın yaşayabilmesi için vardır ve onun kazanımı özelikle günümüzdeki en değerli zenginlik olarak açıklanmaktadır. Bilginin elde edilmesinden sonraki aşama adeta taşın içerisinden çıkarılarak işlenen bir elmas parçasının geçirdiği evrelerin bilgiye uyarlanmış biçimi olan bilgi teknolojilerinin kullanımıdır. Bilgi teknolojileri bilgisayar ile var olan teknik olanakların kullanılarak bilginin kayıt altına alınması, çözümlenmesi, gerektiğinde geçmiş kazanımlar ile harmanlanarak yeni bulgu ve sonuçların kazanımı ve hızla paylaşımını içeren çalışma sürecini açıklayan kavramdır. Günümüzde birçok toplum tarafından yalnızca iletişim ve eğlence amaçlı kullanılmakta olan teknolojik olanakların geliştirme nedenleri bilginin işlenmesi ve yönetilmesi amacına yönelik uğraşılardır. Yaşadığımız zaman diliminde toplumların geçirdiği süreçleri incelediğimizde, özellikle bilgisayar teknolojilerini çok daha erken dönemlerde eğitim ve bilim alanında kullanmaya başlayan toplumların dünyanın ekonomik, toplumsal ve siyasal yaşantısına yön verenler olduklarını görmekteyiz.İletişimin hızlanması ve ucuzlaması sonucunda, son dönemlerde dünyanın geri planda kalan ülkelerinde de bilgi teknolojileri söylemi sıkça dile getirilmeye ve yatırımlar yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmaların ilk aşaması da iletişim altyapısının ve teknolojisinin geliştirilmesi bulunmaktadır. Söz konusu olan günümüz iletişim teknolojileri olunca da karşımıza ilk çıkan sözcük internet olmaktadır. İnternetin sahip olduğu güç, toplumların kullanış biçimlerine göre olumlu veya olumsuz etkiler doğurabilmektedir. İnternetin sağladığı iletişim rahatlığı ve zenginliği toplumsal yaşamda büyük değişikliklere neden olmuştur. İnsanlığın bilgilenme gereksinimini karşılama biçimi internet ile birlikte büyük oranda değişmeye başlamıştır. Başlangıçta geliştirimle amacı yalnızca bilginin paylaşımı olan internet artık uçsuz bucaksız bir medya ortamı halini almıştır. İsteyen herkesin, doğruluğu denetlenmeden, istediği anda, istediğini aktarabildiği internet ortamı çok dikkatli ele alınmalıdır. Artık insanlar vakit kaybetmeden herhangi bir konuda bilgilenme amaçlı internete başvurmaktadırlar. Değişik eğitim aşamalarındaki öğrenciler bile ödev ve araştırmalarına ilk olarak internetten başlamaktadırlar ve çoğu zaman buradan elde ettikleri kaynaklarla çalışmalarını tamamlamaktadırlar. İnternette sunulan bütün bilgilerin geçerliliğin denetlenmesi ve çıkacak sonuca göre silinmesi olanaklı değildir. Ancak bu aşamada yapılabilecek bir takım çalışmalar bulunmaktadır. İnternet, toplumların eğitim yöntemlerinin değişimine neden olmaktadır, özellikle dünyanın en ileri toplumlarının kullanmakta olduğu eğitim yöntemleri incelendiğinde gelecekte eğitim ve öğretimin nasıl bir biçimde olacağı ile ilgili görüşlerde bulunmak olanaklıdır. Kurulacak sanal üniversiteler ile insanlar en az harcama ile akademik eğitim alabileceklerdir. Sanal kütüphaneler ile evimizden istediğimiz anda normal koşullar altında uzun zaman alacak araştırma konumuz ile ilgili birçok kaynağa erişebilecek, en az maliyetle ve zamanla sonuç alabileceğiz. Yaşadığımız anda bile dünyanın önde gelen birço müzesini yolculuk yapmadan sanal ortamda gezebilir ve oradaki eserler hakkında bilgi alabiliriz.Özellikle gelişmekte olan toplumlar interneti verimli bir bilgi teknolojisi aracı olarak kullanabilmek için, bilgi teknolojileri ve internet ile ilişkili donanım gereksinimlerini giderilmesine yönelik yatırımlar yapmalıdırlar. Yazılım alanında, gerekli olan uygulamaları kullanılabilecek yeterli sayıda deneyimli kadrolara sahip olmalıdırlar. Bu aşamaların tamamlanmasının ardından özellikle üniversitelerde herkesin yararlanabileceği şekilde sanal kütüphaneler, sanal üniversiteler ve sanal müzeler oluşturulmalıdır. Bu sayede internet üzerinden doğru bilgiye ulaşım olanaklı hale gelir ve internette kontrol altına alınamayan yanlış bilginin dağıtımının olumsuz etkileri en aza indirilebilir.
Özet (Çeviri)
Knowledge, information technology, and internet are concepts which we started to heard often especially last 10-15 years. Todays called“Information Age”and becoming information community, introducing a gold key which opens the doors for developing human community. Benefits of the computer and information technologies makes distances closer , cutting costs and offers efficient environment to human society for reaching their economic, politic and cultural targets.First rule of the taking good benefit from information technologies is understanding knowledge term clearly. Approaching to knowledge term must be start point of this subject. It will be not enough approaching to understanding knowledge term as only recorded signatures of acquired informations from nature. Knowledge is exists for living humans and acquiring to knowledge explaining as todays most precious richness. The next step of the after acquiring knowledge is using information technologies like steps of processing diamond after take out mine from stone.. Information technology concept means process of recording acquired knowledges with technical possiblity, solving ,analysig them and mixing with previously reached results and reaching new informations and results. Today most societies using technical possibilies only for communication and entertainment. First aim of the developing technical tools is managing an processing knowledges. Now if we examine todays communities processing milestones, we can see some communities shaping worlds economic, social and politic experience especially communities which early started to using computer technology in education and science areas.In recent times a result of acceleration and getting cheaper of communication, communities which less developed have begun to discuss and invest for information technologies. First phase of this study is the development of communication infrastructure and technologies are available. Concerned that today's communications technologies,the first word we meet is the internet.The power of the internet,can lead to positive or negative effects according to the societys' form of use it.Providing comfort and richness of the internet on communication has led to major changes in social life.Information requirement of humanity has begun to change greatly with the internet.In the beginning the internet whose aim is only sharing of information is now a huge media environment.The internet environment must be considered very carefully because everyone can transfer anything without checking its accuracy at any time.Now,people whose aim to knowledge on anything apply to the internet without losing time.Even students in different educational stages start their homework and research in the internet and complete their works collecting information from internet.All of the information offered on the internet is not possible to control their validity and their deletion.However,on this stage,some changes can be done.Internet leads to change of the societies' education methods.Especially,when we analyse of the world's most advanced societies' education methods, we can comment how education will be in the future.With the virtual universities which will be established,people will be able to receive academic training.With the assistance of digital libraries,we will able to reach many resources and will able to get results least cost and time that takes so many times in normal conditions.Even today we can tour many museum in the internet without going there and get information about the art works there.Especially developing countries should invest in order to overcome information technologies and hardware requirements related to internet to using it as an efficient tool on the information technology.In software field,they should have enough experienced staff who can use necessary applications.Upon completion of this stage,especially in universities,virtual libraries,virtual universities and virtual museums should be established in order to make eveyone benefit there.In this way, access to accurate information through internet becomes possible and distribution of wrong information's negative effects can be minimized which can not be controlled on the internet.