Lider imajının yaratılmasında fotoğrafın işlevi
The function of photography in building a leader?s image
- Tez No: 253912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ M. BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Teknolojinin belirleyiciliği ile biçimlendirilen toplumsal söylemler, gerek toplumun farklı katmanlarında, farklı eğitim ve kültür statüsüne sahip bireyler gerekse topluma yön vermek isteyen liderler tarafından her gecen gün değişkenlik göstermektedir. Teknolojik değişim lider (kaynak) ve hedef kitle (alıcı) arasında mesajın kuruluşu, kodlanışı, kodların okunuşu ve araçların kullanılışı üzerindeki söylemleri farklılaştırsa da; demokrasi gereği seçimlerin olduğu ortamlarda, parlamenter düzen gereği hem siyasi partilerin hem de siyasi partilerin ideolojilerini benimseyen kitlelerin bir lidere ihtiyacı olmaya devam edecektir. Toplumsal yapı içerisinde bireylerin statüsünü belirleyen bir gösterge olan ekonomik farklılaşım bireyleri siyasal, sosyal, kültürel ve dini ritüelleri yerine getirirken kitleleri aynı paydaya getirebilmektedir. Bu bağlamda görselliğin bir kültür olarak tüketildiği Türkiye'de toplumun her kesiminden bireylerin bilinçli ya da bilinçsiz olarak meşgul olduğu iki kavram futbol ve siyaset olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca televizyonun yaşamın her kesimini adeta ele geçirdiği günümüzde televizyon tarafından parlatılan magazinsel aktörlerin de tıpkı futbol ve siyaset gibi üretilen bir gösterge olduğu görülmektedir.Araştırmanın birinci bölümünde lider kavramı tanımlanmış, liderlik sürecinin üretilmesinde ve tüketilmesinde ön plana çıkan göstergeler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise lider imajının yaratılmasında fotoğrafın, gerekliliğinden bahsedilerek, örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social slogans, which are shaped by technology, undergo changes each coming day either by individuals from different social status or by leaders who want people to be guided towards certain targets. Advances in technology do modify the way messages between the leader and the target mass are created, encoded-decoded and also help improve the equipment used in communication. However, the essence of democracy requires free elections, a parliament, political parties and leaders. Political parties and their supporters will always be in need of a leader. Economic differences, which determine an individul?s social status, seem not to create a problem when people from different social strata come together in order to observe political, social and rituals. People are able to eliminate social differences and meet at a common point. In this context, in Turkey, where consumption of visual culture is a common phenomena, two popular concepts, football and politics can be said to unite people regardless of their backgrounds. In addition to this, in today?s world, where television has invaded almost all life, some celebs who are inflated and polished by it are also a product justlike football and politics.In the first section of the study, the concept of leader is defined and indicators which are of importance during the process when leadership is produced and consumed, are discussed. In the second section, that photography is essential in building a leader?s image is emphasized with suitable examples and references.