Isparta Güneykent Kasabası düz dokuma yaygılarının tarihi, teknik ve sanatsal özellikleri
The flat weave of Isparta's Güneykent Village istory, technical and artistic features
  1. Tez No: 253913
  2. Yazar: SULTAN SÖKMEN YURTERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RENGİN OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Düz dokumalar Yörüklerin göçlerini taşımasında, eşya olarak evlerinde, genç kızların çeyizlerinde yıllarca kullanım alanı bulmuştur. Yöredeki Yörükler tarafından oldukça geniş bir kullanım alanı bulan düz dokumalar günümüze kadar, evlerde katlanmış bir şekilde dolaplarda, sandıklarda muhafaza edilerek ulaşmıştır.Güneykent kasabasında Yörük kültürünün etkisi ile hayvancılıkla uğraşın sonucu yün ve kıl çok kolay temin edilmiştir. Geçmişte yörede düz dokumalar oldukça fazla yapılıp kullanılmıştır. Dokumaların, evlerde hammaddeden taranan, eğrilen ve boyanan iplerle yapıldığı tespit edilmiştir. Düz dokumaların yapıldığı tezgâhlara yörede ıstar denilmektedir.Çalışma hazırlanırken Güneykent kasabasında ulaşılan Düz Dokuma örnekleri fotoğraflanıp konu ile ilgili kaynaklar taranmıştır. Düz dokumaların; iplik hazırlama, dokumanın yapılması, bezeme konuları ve yöresel isimleri ve farklılıklar belirlenmeye çalışmıştır.Malzeme, form, renk, bezeme konuları ve yöresel ürünleri kaynak kişilerden alınan bilgilerle literatüre eklenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Flat weave has found a usage field as a substance during the moving of yoruks, as furniture in their houses, as a trousseau of teenage girls for years. Flat weave which has been found a large usage field by the yoruk people in this area, has come today saved in a folded form in the chests, in the cupboards in the houses.Wool and cotton has been easily handled as a result of stock-breeding and the effects of the Yoruk culture in Güneykent village. Flat weave had been done and used very much in the area in the past. It is stated that woven have been prepared in houses and made with the ropes which have been dyed in houses. The looms in which the flat weave have been done area called as ?ıstar?.While this research has been being prepared the flat weave samples in Güneykent village have been taken in photos; the resources related to these subjects searched. Preparing threads, how to make woven, the subjects of ornaments and their names in the area and their differences have been tried to determine. It is aimed that to add substances, forms, colors, ornament?s subjects and area products to the literature by the information taken from source people.