İdari faaliyetlerin devri bağlamında özel güvenlik
Private security in the scope of devolution of administrative activities
- Tez No: 253917
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Kamu hizmeti olarak örgütlenen faaliyetlerin özel hukuk kişileri tarafından yerine getirilmesi mümkün kabul edilmektedir. Ancak egemenliğe ilişkin kamu hizmetlerinin özel hukuk kişilerine yerine getirilmesi mümkün değildir. Kolluk faaliyetleri kapsamında devlet tarafından üstlenilen güvenlik hizmeti, devletin asli görevleri arasında yer almaktadır. Zor kullanma gücü ile doğrudan ilişkili güvenlik hizmetinin sağlanmasında da özel hukuk kişileri faaliyet göstermektedirler. Bu alanda faaliyet gösteren özel hukuk kişileri, özel güvenlik olarak adlandırılmaktadır. Güvenlik alanında özel hukuk kişileri faaliyet göstermekle birlikte bu alanın özel hukuk kişilerine devri mümkün değildir.?İdari Faaliyetlerin Devri Bağlamında Özel Güvenlik? başlıklı tezimizin ilk bölümünde öncelikle kamu hizmetinin özel hukuk kişilerine devri konusu ele alındıktan sonra kolluk faaliyetlerinin idari faaliyetler içindeki yeri ve bu faaliyetin özel hukuk kişilerince yerine getirilmesi konusu ele alınmıştır. İkinci bölümde ise özel güvenliğin faaliyet alanını oldukça genişleten 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ve ilgili mevzuat baz alınarak Türkiye'de özel güvenlik uygulaması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is considered to be possible that private law bodies and people execute activities which are originally organized as public services. However, execution of public services related to sovereignty by private law bodies is not possible. Security service, fulfilled by government in the scope of armband activities, is one of the main tasks of the state. Private law bodies are operating in provision of security service which is directly related to the power to use force. These private law bodies and people operating in this field are called as ?private security?. Although private law bodies and people are operating in the field of security, devolution of this field to them is not possible.In the first part of this thesis titled ?Private Security in the Scope of Devolution of Administrative Activities?, firstly, devolution of public service to private law bodies is discussed and then the place of the armband activities in the administrative tasks and execution of these services by private law bodies are handled. The second part of the thesis is devoted to implementation of private security in Turkey with a special concern to ?Law No. 5188 Related to Private Security Services? and related legislation, which considerably enlarges the operation field of private security.