Ahmedî Dâstân-ı Hazret-i Yûsuf (inceleme - metin - sözlük)
Ahmedî Dâstân-i Hazret-i Yûsuf (grammar - text - glossary)
  1. Tez No: 253922
  2. Yazar: FATİH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM KÖKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
?Dâstân-ı Hazret-i Yûsuf? Hz. Yûsuf'un hayatının ve Zelîhâ'yla olan aşk hikâyesinin anlatıldığı bir mesnevidir. 15.yy şairi Ahmedî tarafından yazılan bu eserde şair hakkında başka bilgi yoktur.Menşei Kuran'a dayandırılan bu mesnevi, 2355 beyittir ve konular 13 alt başlıkta anlatılmıştır.Çalışmamız, ?Dâstân-ı Hazret-i Yûsuf?un transkripsiyonlu metnini, sözlüğünü ve dilbilgisi incelemesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
?Dâstân-ı Hazret-i Yûsuf? is a mathnawi, the life of the Prophet Joseph and the love story of the Prophet Joseph and Zulaikha was told in. There isn?t any knowledge about the poet in this work, which was written a poet of the 15. century by Ahmedî.The mathnawi it?s origin based of Kuran is 2355 ballads and the subjects were told in 13 subtitles.Our study, consist of ?Dâstân-ı Hazret-i Yûsuf?s a transcripted text, an analysed grammar and a Glossary.