Elazığ Şehri'nin eğitim fonksiyonu
The education function of Elaziğ city
  1. Tez No: 253972
  2. Yazar: BERİKA ÖZDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN OĞUZ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Eğitim fonksiyonu, şehrin hizmet üretiminde ve büyümesinde sınırlarının genişlemesinde işlev gören temel fonksiyonların başında yer alır. Eğitim fonksiyonu şehrin gelişmesine hâkim olan yön veren ve adeta şehri yaşatan bir işleve sahiptir. Yani şehrin hâkim olan fonksiyonudur. Şehrin eğitim fonksiyonu, civara ve uzak olan alanlara, dışarıya bağlayan bir niteliğe sahiptir. Şehrin en önemli hizmet ihtiyacının karşılanması, şehrin morfolojisini ve dokusunu etkiler. Eğitim fonksiyonu şehri şekillendiren, dönüştüren bir işleve de sahiptir.Eğitim Fonksiyonu:1-Var olması, gelişmesi ve büyümesi, yönü, toplanma ve dağılması ile mekâna ihtiyaç gösteren, mekânı tanzim eden düzenleyen,2- Merkezi yer, fonksiyonel akım ve coğrafi çevresi büyük olması yönü ile mekânı aşan bir fonksiyonel karaktere sahiptir. Şehrin yakın ve uzak çevresinde etkili olması nedeni ile şehrin, şehir dışı çevresi ile olan ana bağlantılarından birisini meydana getiren fonksiyondur.Elazığ'ın günümüzde üzerinde iskân edildiği yerleşmenin genişlediği sahanın özellikleri, tüm kentsel yaşamı etkilediği, her türlü doğal ve beşeri çevre özelliğini yapısal olarak dönüştürdüğü muhakkaktır. Nüfusun dağılışı, yerleşme dokusu, dikey ve yatay kentleşme eğilimleri, iktisadi faaliyetler, ulaşım ağı, Kuruluş yeri nitelikleri bilinmeden projelerin ortaya konamayacağı temel beşeri faaliyetlerdir. Doğal çevre özelliklerinin başında ise doğal çevrenin niteliklerini iyi tespit etmek gelmelidirEğitim fonksiyonu tarihi dönemlerde doğal çevre koşullarının etkisinde iken sanayi devrimi ve sonrasında yaşanan kentleşme süreci, Yapıyı tamamen tersine çevirmiştir. Dünyada nüfus dağılışı kentler lehine değişmiştir. Kentlerin pek çoğunda kendine özgü sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerinin gelişimi ile diğer fonksiyonlarında farklılıklar meydana gelmiştir. Öyle ki jeolojik ve jeomorfolojik açıdan uygun yerleşim şartlarına sahip olmayan pek çok yerleşim birimi ulaşım ağının kavşağında olması veya sanayi ve hizmetin merkezinde yer alması gibi nedenlerle fiziki çevre koşullarından bağımsız olarak büyümüştür.Elazığ'ın eğitim fonksiyonuna dâhil alanlar oluşturulurken, idari, ekonomik, siyasi, teknolojik ve mimari boyutlarının yanında, kuruluş yerinin doğal ve beşeri özellikleri de planlanmalı ve Hem fiziki hem de antropojen boyutlar ve buna uygun yer seçimi, fonksiyonel akım değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The function of education takes the first place among the basic functions that play role in the production of the city service, enlargement of it and expansion of the borders. The function of education has a role which prevails and directs the city development and fairly keeps the city alive. So, it is the dominant function of the city. The educational function of the city has a qualification that connects the city to the vicinity, the distant areas, the outside. The satisfaction of the most important service requirement affects the morphology and the texture of the city. The function of education has a role which formalize and converts.The function of education:1) With its existence, development and growth, way, accumulation and dispersion, it has a function that needs place, dispose and arrange the place.2) In that its central place, functional movement and big geographical environment, it has a functional character that go beyond place. Because it is effective on the near and far neighbourhood of the city, it is the function of the city that generate the main connection to the out of town and environment of it.It is unquestionable that the characterization of the field on which Elazığ is settled and expands, affects the whole urban life and transforms all kinds of natural and human environment features structurally. The distribution of population, settlement tissue, vertical and horizontal urbanization tendency, economical activities, transportation network, the characterizations of the place on which the city was founded are basic human activities that without being known it is impossible to produce projects. Good determination of the characteristics belong to natural environment should be at the top of the natural environment characteristics.While the function of education was under the sway of the natural environment conditions, the industrial revolution and the urbanization process that was lived after the revolution inverted the structure completely. The distribution of the population in the world changed in favour of cities. Specific improvements of industry, commerce and service industry in cities changed the other functions of cities. So, many settlement units which don?t have geologically and morphologically appropriate settlement conditions have expanded regardless of the physical environment conditions because of being on the intersection of transportation network, taking place in the centre of industry and service, etc.When the areas inside the educational function of Elazığ are constituted, as well as administrative, economical, political, technological, architectural dimensions; natural and human characteristics of the settlement place should be planned, both physical and antropogenic dimensions, selection of appropriate place and functional movement should be evaluated.