Ergenlerin farklı müzik türlerine ilişkin ilgileri ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the adolescents' personalities and their interests in different music genres
  1. Tez No: 254006
  2. Yazar: BERRAK ARTEMİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Psikoloji, Music, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, ergenlerin farklı müzik türlerine ilişkin ilgileri ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu nedenle yapılan araştırma betimsel nitelikte bir çalışmadır.Müziğin her insanın hayatında az veya çok bir yer kapladığı neredeyse kesindir. Ancak ergenlerle müzik bir arada düşünüldüğünde insanların diğer dönemleri için pek de görülmeyen değerlendirmeler yapılmakta, ergenlerin dinledikleri müzik ile birlikte kişilikleri hakkında yargılara varılabilmektedir. Hatta bazı zamanlar ergenlerin davranışlarından dinledikleri müzik türleri sorumlu tutulmaktadır.Müziğin insan psikolojisine çeşitli yollarla etkisine ilişkin yurt dışında ?müziğin sosyal psikolojisi? adı altında pek çok çalışma yapılmış olmasına rağmen, ülkemizde bu alanda çok sınırlı çalışmalar olduğu ve müziğin özellikle kişilik gelişimine etkisi konusunda bilimsel bir yaklaşımın eksik olduğu görülmektedir. Ergenlerin kişilik özellikleri ile dinledikleri müzik arasındaki ilişkiye yönelik düşüncelerin çoğunun bilimsel bir alt yapısı olmaması nedeniyle böyle bir çalışmanın gerekli olduğu anlaşılmaktadır.Yukarıda açıklanan amaca yönelik olarak, İstanbul İli Anadolu yakası sınırları içinde faaliyet gösteren resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 143 ergen bu çalışmanın örneklemi olarak rastgele yöntemle seçilerek araştırmaya alınmıştır.Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ve Farklı Müzik Türlerine İlişkin İlgiler Anketine ek olarak, ergenlerin kişisel özelliklerini belirlemek amacıyla Gough ve Heilbrun tarafından geliştirilen ve 1993 yılında Canan Savran tarafından Türkçe'ye çevrilerek, dilsel eşdeğerliliği, geçerlik ve güvenirlik norm çalışmaları yapılan Adjective Check List (sıfat Listesi) kullanılmıştır.Araştırma ile elde edilen verilerin analizleri sonucunda ergenlerin en sık pop ve rock müziğe ilgi duydukları, cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey ve müzikle aktif olarak ilgilenip ilgilenmemelerinin dinledikleri müzik türü bakımından ayırt edici olduğu görülmüştür. Ergenlerin dinledikleri müzik tarzı ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkiye yönelik ise; pop müziği dinleyen ergenlerin daha çok uyumsal kişilik özellikleri, klasik batı ve sanat müziği dinleyenlerin düzene/kurala önem veren, rock müzik dinleyenlerin karşı çıkma, halk müziği dinleyenlerin kabul etme ve arabesk müziği dinleyenlerin ise ilgi arayışı içinde olan kişilikler sergiledikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to find out the relationship between adolescents? interest in different kind of musical genres and their personal traits. Thus the research is designed and conducted as a descriptive one.It is well known that music has an important place in every human life, more or less. However, when adolescent and music considered together, we come across some peculiar opinions and connections which are not the case for the other ages in human life. There are some prejudices and relations linked between the music listened to and the personal traits of adolescents. It is even possible to see some judgments are made that the listened music is responsible for the behaviors of adolescents.There are many studies conducted in abroad about the influence of the music on human psychology (under the name of ?the social psychology of music?) by different ways. Unfortunately, there are almost no research conducted in Turkey and most of the knowledge about the relationship between music and personal traits has no scientific foundation. Therefore this study is important due to being a pioneer research to find out if there is a meaningful relationship between the music and personal traits for Turkish adolescents.In order to reach the aim explained above, the sample of the study is randomly selected from the adolescents who were studying in private and public high schools in Asian side of Istanbul district.In this study along the Personal Information Form and Questionnaire of Interest in Different Kind of Musical Genres developed by the researcher, an Adjective Check List was used to determine adolescents? personal traits which was developed by Gough and Heilbrun and translated to Turkish by Savran in 1993.The result of the study shows that, the adolescents are mostly interested in listening to pop and rock music. Adolescents? gender, social-economic level and whether they are actively involved playing a musical instrument has significant effect on their selection of the musical genre to listen to. Additionally, findings lead us to conclude that there is a meaningful relationship between the genres of the music listened to and the personal traits of the adolescents.