Arjantin tangosunun bireylerin iletişim becerilerine ve dikkat düzeylerine olan etkisinin incelenmesi
Examining the effect of Argentino tango on individuals? communication skills and attention levels.
  1. Tez No: 254005
  2. Yazar: EKREM DEMİRAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL TELMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Psikoloji, Ballet and Dance, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, ilk aşamada Arjantin tangosunun ergen bireylerin iletişim becerileri ve dikkat düzeyleri üzerindeki etkileri, ikinci aşamada ise Arjantin tangosu yapan iş yaşamındaki yetişkinlerin iletişim becerileri, dikkat düzeyleri, ruhsal durumları, liderlik, fiziksel ve sağlık durumları üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Araştırmanın ilk aşaması ergen bireylerle yapılan bir modelleme çalışmasıdır. Bu çalışmada deney ve kontrol gruplarının İletişim Becerileri ve Benton Vısual Retention Testlerinden almış oldukları ilk ve son test puanları arasındaki farkın anlamlılığı, Mann Whitney U Testi ile araştırılmıştır. Deney gruplarının kendi içinde karşılaştırılmasında ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır (Büyüköztürk, 2009).Analiz sonuçları araştırmaya katılan kişilerin Benton Visual Retention testinden aldıkları deney öncesi ve sonrası puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir (p=0.002
Özet (Çeviri)
In this study; the effect of the Argentinian tango on the communication skills and attention levels of adolescents at the first stage and the effects of tango on the communication skils, attention levels, psychological conditions, leadership, physical and health conditions of the adults in the business life dancing Argentinian tango at the second stage.The first stage of the investigation is a modelling study carried out on adolescents. In this study, the meaning of the difference between the first and last test points scored by the experimental group and the control group in the Communication Skills and Benton Visual Retention Tests are investigated based on the Mann Whitney U Test. In the comparison of the experimental group among themselves, on the other hand, Wilcon Marked Desks Test was used (Buyukozturk, 2009).Results of the analysis reveal that there is a significant difference in terms of statistics between the pre and post experiment points the participants of the research scored in the Benton Visual Retention Test (p=0.002