5-14 yaş serebral palsi'li çocuğa sahip annelerin stresle başa çıkma tarzları ve denetim odağı araındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigate the relation between coping styles of stress and locus of control of the mothers of children age with cerebral palsy
- Tez No: 254011
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALE AKSUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı 5-14 yaş araı serebral palsi'li (SP) çocuğa sahip annelerin stresle başa çıkma tarzları ile denetim odakları arasındaki ilişki ile çocuktan anneden ve içinde yaşanılan ortam nedeniyle oluşan stres kaynaklarının stresle başa çıkma tarzlarına etkisini araştırmaktır. İstanbul Avrupa ve Anadolu yakasındaki rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören 5-14yaş arasında 46 kız ve 54 erkek çocuk olmak üzere toplam 100 SP'li çocuğun anneleri ile çalışılmıştır. ele alınan hipotezleri incelemek üzere tresle başa çıkma tarzları ölçeği ve Rotter'ın iç-dış kontrol odağı ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is,to investigate the relation between coping styles of stress and locu of control of the mothers of children with cerebral palsy and the impact of several factors related to the child, mother and the context on the coping styles of the mothers. themothers of 100 children with CP, 46girl and 54 boys between the ages of 5-14 from rehabilitation centers on Anatolian and European side of İstanbul were given coping styles with stress scale and Rotter's internal-external Locus Of Control scale.