Suça itilen çocuklarda akıl ve ruh sağlığı problemlerinin yaygınlığı ve çeşitliliği
Prevalence and variety of the mental health disorders in juvenile delinquencies
  1. Tez No: 254012
  2. Yazar: KEVSER TOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Son yıllarda çocuk suçluluğu dramatik olarak artış göstermektedir ve ortaya çıkan bulgular, adli sistem için de bulunan çocukların akıl ve ruh sağlığı ihtiyaçlarına dikkat çekmektedir. Bu araştırmada suça itilen çocukların akıl ve ruh sağlığı ihtiyaçları ve bazı ruh sağlığı problemlerinin mükerrer suçlulukla ilişkisi araştırılmıştır. Deney grubu olarak Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı İnfaz Kurumu'nda kalan, 15-17 yaş aralığında, hükümlü ve tutuklu olarak bulunan 435 çocuğa, kontrol grubu olarak, Bayrampaşa Tuna Lisesi'nde örgün eğitime devam eden aynı yaş grubunda , suç işlememiş 178 çocuğa ulaşılmıştır. Çocuklara demografik bilgilerinin yanında sigara kullanımı, alkol kullanımı, madde kullanımı, kendine zarar verme, intihar girişimi, intihar düşünceleri, travma sonrası stres bozukluğu, fiziksel, duygusal, cinsel istismar, öğrenme güçlüğü gibi durumların değerlendirildiği anket formu ile, somatizasyon, obsesif-kompulsif, kişiler arası alınganlık, depresyon, anksiyete, hostilite, fobik anksiyete, paranoid düşünceler ve psikotizm olmak üzere 9 alt grubta değerlendirme şansı veren Kısa Semptom Envanteri uygulanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; suça itilen çocuklalar ile suç işlememiş öğrenciler arasındaKısa Semptom Envanteri'ne göre değerlendirilen tüm alt boyutlarda anlamlı farklılık bulunmuştur. Rahatsızlık Ciddiyeti Endeksinin frekans dağılımına bakıldığında, Kısa Semptom Envanteri ile taranan rahatsızlıklar suça itilen çocuklarda 2,5 kat daha fazla bulunmuştur. Anket formunda taranan fiziksel istismar, duygusal istismar, travma sonrası stres bozukluğu, sigara kullanımı, alkol kullanımı, uyuşturucu kullanımı, intihar davranışı, intihar düşüncesi, kendine zarar verme davranışı, epilepsi ve öğrenme güçlüğünün suça itilen çocuklarda daha fazla bulunduğu ve iki grup arasındaki farkın anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Mükerrer suç işleyen çocuklarda, ilk defa suç işleyenlere göre, fiziksel istismar, sigara da dahil olmak üzere, alkol ve madde kullanımı, intihar düşünceleri, kendine zarar verme davranışları daha yüksek bulunmuştur.Adli sistem içinde akıl ve ruh sağlığı problemi bulunan çocukların, erken ve doğru tanımlanması kritik önem taşımaktadır. Tanı alan çocukların, hayatlarını düzene koyabilmeleri için ilgili servislere alınması, mükerrer suçluluğun azaltılabilmesi ve kamu güvenliği için gereklidir.
Özet (Çeviri)
Juvenile delinquency dramatically increases last years. Researches indicate that not only many youth who come into contact with the juvenile justice system, but also bring them to our attention with their mental health needs. The current study examines the prevalence and variety of mental health needs and the relationship between recidivism and mental disorders in delinquent juveniles.As a control group, 435 incarcerated youth who were from Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu and as a experimental goup, 178 students who were from Bayrampaşa Tuna Lisesi were participated to this research. Their ages were between 15 and 17 years.Two different data collection tools were used. First one was a quetionnaire, developped by the researcher, consist of questions were related demografic information, alcohol abuse, drug abuse, self harm, suicide attacks, suicide ideations and post travmatic stres disorder. The second one was Brief Symptom Inventory with nine dimentions and global severity index ; somatization, obssession-compulsion, interpersonal sensitivity, depression, anxiety, hostility, phobic anxiety, paranoid ideation, psychoticism.As a result, delinquent boys had 2,5 times higher mental disorders than students. Phsyical abuse, cigarette, alcohol and drug abuse, suicide ideations and self harm were higher in boys who are recidivist than fisrt time delinquent boys.Early, accurate identification of youth with mental disorders in the juvenile justice system is a critical need. Once identified, these youth can receive the services required to improve their lives, reduce recidivism rates, and promote community safety.