Kadınları suça iten psikolojik nedenler: Adam öldürme suçu işlemiş kadınlar örnekleminde bir inceleme
Psychological factors pushing women towards crime: A study on women who have committed the crime of murder
- Tez No: 254016
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı cinayet suçu işleyen ve bu suçtan dolayı tutuklu bulunan kadınların psikolojik özelliklerini incelemektir. Çalışma kapsamında incelenen psikolojik özellikler kişilik özellikleri, stresle başetme yöntemleri ve duygulanımdır. Kadınlar tarafından işlenen cinayet vakalarının niteliklerinin belirlenmesi de çalışmanın bir amacıdır.Bu amaçla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, kişilik özelliklerini belirlemek üzere Büyük Beşli Envanteri, stresle baş etme yöntemlerine yönelik olarak Başetme Yolları Ölçeği ve duygulanım özellikleri için Pozitif ve Negatif Duygulanım Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma grubu Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan, cinayet suçu işlemiş ve bu suçtan dolayı tutuklu bulunan, kontrol grubu ise suça karışmamış ve sosyo-demografik özellikler bakımından araştırma grubu ile eşitlenmiş 80 kadından oluşmaktadır. Uygulanan ölçeklerin her alt faktöründen alınan ortalama puanların istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaşma gösterip göstermediği analiz edilmiştir.Elde edilen bulgulara göre araştırma grubunda bulunan kadınların kişilik özellikleri bakımından daha az dışa dönük, daha fazla sorumluluk alan, daha nevrotik ve gelişime daha az açık olduğu yönündedir. Stresle başetme yöntemleri açısından değerlendirildiğinde araştırma grubunun kaçınma, kadercilik ve doğaüstü güçlere inanma yollarını daha çok kullandığı tespit edilmiştir. Duygulanım özelliklerinde ise araştırma grubunun daha fazla negatif duygulanıma sahip oldukları saptanmıştır. Cinayet olgularının özelliklerine bakıldığında ise kadınların cinayet suçunu genellikle karşı cinsten ve aileden biri ya da tanıdık birine karşı işlediği; cinayet aracı olarak büyük oranda kesici-delici alet kullandığı bulgulanmıştır. Aile içi şiddete maruz kalmanın cinayet suçu işleme ile ilişkili olduğu da ulaşılan diğer bir bulgudur.Elde edilen bulgular beklenen ve literatürle uyumlu bulgulardır. Bu bulgular doğrultusunda ceza infaz kurumlarında cinayet suçu işleyen ve bu suçu işlemekten dolayı tutuklu bulunan kadınlara verilecek eğitimlerin içeriğinin önemli olduğu, bu eğitimler ile özellikle daha olumlu ve etkili stresle başetme yöntemlerinin kazandırılması, kişilik özellikleri üzerinde çalışılması gerektiği söylenebilir. Ceza infaz kurumlarında bulunan kadınların olumsuz duygulanımlarının azaltılmasına yönelik olarak hem psikolojik hem de sosyal açıdan daha fazla destek uygulanmasının etkili olacağı düşünülmektedir. Ayrıca aile içi şiddete maruz kalan kadınlara daha fazla sosyal destek verilmesinin kişiye ve topluma olumlu katkısının olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is investigating the psychological traits of women who have committed the crime of murder and are prisoned due to this crime. The psychological traits studied in the present study are personal traits, ways of coping with stress and affect. Determination of the characteristics of the murder cases committed by women is another aim of the study.With this purpose the Personal Information Form developed by the researcher, the Big Five Inventory for determining personal traits, Ways of Coping Questionnaire for ways of coping with stress and Positive and Negative Affect Scale for affect have been used. The research group consists of 80 women who have committed the crime of murder and have been prisoned due to this crime in Bakırköy Women?s Closed Penal Institution. The control group consists of 80 women who have not been involved in a crime and whose socio-demographic characteristics have been matched with the research group. Average scores from each factor of the scales were analyzed to determine whether or not they differentiate in a statistically significant way.According to the findings women in the research group are less extraverted, more conscious, less neurotic and less open in the realm of personal traits. Looking at their ways of coping with stress it is observed that the research group use avoidance, refuge in fate and refuge in supernatural forces more as a method. The research group has more negative affect. It is determined that most women commit the crime of murder against the opposite sex and people who are either relatives or other acquaintances. Stabs are used as the murder weapons most frequently. Another finding is that being subject to domestic violence is related to committing the crime of murder.The findings are as expected and compatible with the literature. Based on the findings it may be stated that the training given to women who have committed the crime of murder in penal institutions is important. Such training should make them gain more positive and effective ways of coping with stress and concentrate on their personal traits. It is believed that increased application of both psychological and social assistance would be effective for decreasing the negative affect of women in penal institutions. Furthermore it is evaluated that giving more social support to battered women would make a positive contribution to both the individual and the society at large.