Kas iskelet sistem hastalarına karşı farklı terapi yaklaşımlarının yaşam kalitesi üzerine etkinliği
The effect of different therapy approaches to the illnesses of muscle and skeleton system illnesses on the quality of life
- Tez No: 254017
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL TELMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Psikoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kılıç, D., Kas İskelet Sistem Hastalıklarına karşı farklı terapi yaklaşımlarının yaşam kalitesi üzerine etkinliği, Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Psikoloji Anabilim Dalı Endüstri Psikolojisi Programı Uzmanlık Tezi, İstanbul, 2010.Bu çalışmada amacımız KİSH olan kişilere uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyon terapi programına ek olarak grup terapisi ve gevşeme egzersizleri de uygulandığında hastaların yaşam kalitesine etkisini araştırmaktır.Bu amaçla; Fibromiyalji, Boyun, bel, diz, el, hemipleji, omuz bölgelerinden rahatsızlıkları olan KİSH hastalardan 200 kişi arasından seçilen, 62 kadın 38 erkek toplam 100 kişi denek grubunu, 68 kadın 32 erkek toplam 100 kişide kontrol grubunu oluşturmuştur. Denek grubu ve kontrol grubu aynı fizik tedavi programına katılmıştır. Çalışma grubuna fizik tedavi programı dışında gevşeme egzersizleri ve grup terapisi uygulanmıştır. Çalışma gurubu ve kontrol gurubundaki olguların tedavi öncesi ve sonrası BDE değerleri ve SF-36 Yaşam Kalitesi anket değerleri ölçümleri yapılmıştır. Yapılan ölçüm sonuçlarına göre tedavi sonrası BDE ölçümlerinin ve Yaşam Kalitesi SF-36 anket değerlerinin kontrol grubuna göre çalışma gurubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Kılıç, D. Maltepe University Social Sciences Institute Physchology Department- Industry Psychology Programme Proficiency Thesis, İstanbul, 2010: The effect of different therapy approaches to the illnesses of Muscle and Skeleton System Illnesses on the quality of life.Our aim of this study is to research the effect of group therapy and the relaxing exercises on the patients? life quality together with the physical therapy and rehabilitation therapy applied on the people with MSSIWithin this aim: elected among 200 MSSI patients with the problems in their Fibmyalgia, neck (collum), lumbar, waist, knee, hand , hemiplegia, shoulder parts , 62 women plus 38 men total 100 people have constituted a subject group, 62 women plus 38 men total 100 people have constituted a control group. The subject and the control group have attended to the same physical therapy programme. Relaxing exercises and group therapy have been applied to the training group besides the physical therapy programme. The values of BDE before and after the treatment of phenomenons of training group and the control group SF-36 Life Quality questionnaire values have been calculated.