İtibar yönetimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği: İstanbul deniz otobüzleri
Reputation management İstanbul Metropolitan Municipality İstanbul sea buses corporation
  1. Tez No: 254079
  2. Yazar: ESRA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İtibar, birey olarak bizler için ne kadar önemliyse, her boyut ve türdeki isletmeaçısından da yasamsal bir öneme sahiptir. Rekabetin artması, piyasa kosullarının çok hızlıdeğisimi, teknolojik gelisimler, ürün ve hizmet farklılıkların azalması ile soyut bir değer olankurumsal itibarın somut faydalar sağladığı ve kurumun fiziksel olmayan en kıymetlivarlıklarından birisi haline geldiği gözlenmistir.Bu etkilesimden yola çıkarak, bu tez çalısması, son yılların önemli kavramlarından birihaline gelen ??tibar Yönetimi?nin önemini, itibarı olusturan unsurlar ve etkileyendeğiskenlerin neler olduğunu ve bu değiskenlerin kurum itibarını nasıl etkilediğini anlatmayıhedeflemektedir.Kurumların olumlu itibar kazanmaları süphesiz ki uzun çabalar sonucundagerçeklesmektedir. Güven, ürün ve hizmet kalitesi, finansal performans, sosyal sorumlulukalanında tüm çalısmalar, etik unsurlar, müsteri memnuniyeti, CEO, kurumsal değerlerdetutarlılık ve paydaslarla kurulacak etkili iletisimin önemi, zaman alan ve olumlu itibar getirensüreçlerdir. Fakat yıllar alan bu süreç hiç beklenmeyen olaylar sonucunda çok kısa süredeyitirilebilir. Bu, sahip olunan itibarı yönetmenin ve elde tutmayı basarmanın öneminigöstermektedir.Basarılı ve etkin sekilde yürütülen İtibar Yönetimi kurumlara finansal açıdan, pazarpayı açısından ve insan kaynakları açısından büyük değer katmanın yanı sıra krizdönemlerinden en az zararla ve en kısa sürede çıkabilmeyi sağlamaktadır. Kurumsal itibarınkurumlara kattığı değerin farkında olan isletmeler belirli dönemlerde yapılan itibar ölçümarastırmalarına yönelmektedirler. Kazanılması uzun ve planlı bir süreci gerektiren itibar,doğru yönetilmediğinde kolayca yitirilebilecek bir değerdir.Hazırlanan bu çalısma ile ?tibar Yönetiminin yerel yönetimler içerisindeki isleyisi,İstanbul Büyüksehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri A.S.'nin İtibar Yönetimine iliskinattığı örnek uygulama çalısmalarının anlatımına yer vermektedir.
Özet (Çeviri)
Reputation is not only for the individual human beings, but also it has vital importancefor any size and kind of company. With the increasing competition in the market which ischanging very rapidly, technologic developments, and decreasing differences between theproducts and services, the institutional reputation, which is essentially an abstract value,becomes one of the most valuable unphysical goods of companies that provides concretebenefits.Moving from this point, the goal of this master?s thesis is to explain the importance of?Reputation Management? as one the most important concepts of last years, the componentsand variables of Reputation, and what kind of dependent and independent variables affect it.It is for sure that acquiring a positive reputation requires great effort and time. It takestime and needs positive reputation to establish trust, product and service quality, financialperformance, the awareness of social responsibility, ethics, customer satisfaction, CEO,institutional consistency, and effective communication with shareholders. Nevertheless, allthese may be ruined in very short time with some unexpected events and developments.A successful and effective Reputation Management not only raise the values of acompany in terms of financially, market share and human resources, but also it guaranteesovercoming the crises with the least damage and time. Companies and institutions, which hasbecome aware of the contribution of reputation, have conduct researches to measure theirreputation levels. They also are aware of the fact that reputation can easily get lost whileestablishing it is a long and planned process.In this study, Reputation Management is analyzed in the municipal level by focusingon the related work of the Istanbul Metropolitan Municipality ?stanbul Sea Buses Corporation(İDO).