Yöneticilerin yaşam değerleri üzerine bir çalışma: Azerbaycan örneği
- Tez No: 254120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİM ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
D?ğ?rl?r ins?nlık t?rihi b?yunc? çokça üz?rind? durul?n bir kavram ?lmuştur. T?plums?l y?ş?mın v?r ?lduğu dön?ml?rd?n bu y?n? fil?z?fl?r, din ?d?ml?rı v? günümüzd? f?rklı disiplinl?rd? ç?lışm?kt? ?l?n ?r?ştırm?cı v? y?z?rl?r d?ğ?r k?nusund? fikir yürütmüşl?r, d?ğ?rl?rin bir?y v? t?plum y?ş?mınd?ki ön?min? vurgu y?p?r?k d?ğruluğun? in?ndıkl?rı ?rd?ml?ri t?nıml?m?y? v? bu ?rd?ml?rin t?plumc? b?nims?nilm?sin? ç?lışmışl?rdır.Bu çalışma değerler üzerine geliştirilen yaklaşımları özetledikten sonra Azerbaycan'daki yöneticilerin en çok ve en az önem verdiği yaşam değerlerinin neler olduğunu incelemektedir. Bu amaçla Azerbaycan'da Gıda, Tekstil, Finans, Bilişim, Eğitim ve Sağlık sektöründe çalışan toplam 162 yöneticiye; 56 sorudan oluşan Schwartz Değerler Ölçeği'ne göre hazırlanmış anket uygulanmıştır. Elde edilen bulgular analiz edilerek yöneticilerin yaşam değerlerinde demografik değişkenlere göre gösterdikleri farklılıklar ortaya konmuştur. Sonuçlar Azerbaycan'daki yöneticilerin en çok önem verdiği değerlerinin sırasıyla aile güvenliği, ulusal güvenlik, kendine saygılı olmak, kibar olma ve özgürlük olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Through the history values have been considered as a deliberated concept. Philosophers, ecclesiastics and scholars from different disciplines have been expressed opinions about values since the beginning of social life. Those scholars have been emphasized importance of values among social life and had been tried to adopt those values by society.This study investigates Azerbaijan?s managers? most interested values after summarized approaches about values. In this regard a questionnaire, prepared upon 56 items Schwartz Values Scale, was implemented total 162 managers from food, textile, finance, information, education and health sectors in Azerbaijan. Findings were analyzed and manager?s differences about values in regard of their demographical characteristics have been introduced. Results of the study show that family security, national security, self worth, politeness and freedom are the most noticed values of Azerbaijan?s managers.