Rusya bankacılık sistemi ve dış ticaret ilişkisi
Russian banking system and foreign trade relations
- Tez No: 254135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MELEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Russia'nın ekonomisi son yıllarıda hızlı şekilde büyümuştür ve bankacılık sistemi ise ekonomiden daha iyi performans göstemiş oluyor. Bankacılık sistemi ekonominin temel taşı olarak tanımlanmakla beraber ekonominin yapısını düzenler, gelişim yönünü belirler ve en önemlisi para dolaşımı işlevselliğinin sabitliğini destekler ve dolayısıyla tüm ekonomi canlandırır. Hem perakende hem kurumsal müşterilerin bankacılık hizmetlerine gelişen talepleri doğrultusunda bankaların yeni işlemleri ortaya çıkartmalarına ve yeni ürün yaratmalarına yol açmıştır.Rusya'nın güncel bankacılık sistemi ve bu sistemin dış ticaretin gelişmesinde ve gerçekleştirilmesinde sağladığı imkanlar, tabi olduğu kısıtlamalar, karşılaştığı zorlukların yanı sıra onların aşılması için neler yapıldığını böylece 1861'den günümüze dek bankacılık sisteminin uğradığı değişiklikler yer almaktadır.Rus şirketleri ve bankalarının en güncel sorunu dış ticaretinin kredilendirilmesinin en uygun şeklinin arayışı ve gerçek hayatta uygulanışı sayılmaktadır. Dış ticaret kredisi ve onun türevleri yurt dışına gönderilen malların rekabetçi özelliğini yükselten etkenlikleri tanımlanmaktadır.Dış ticaretin finansmanı için ağırlıklı bir şekilde kullanılan araçların arasında akreditif, forfeiring, faktoring, garanti mektubu ve diğer ve bu araçların Rusya piyasasındaki olan yeri, kullanış şekli ve kullanılan alanları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Russian economy along with Banking system has developed well in recent years. Bening the coner stone of economy the Banking system regulates the terms and directions of development and most importanly supports the monetary sirculation stability. Growing demand of banking services from both retail and corporate clients has forced banks to expand thier businesses and discover new products.Here will be described the Russia's current banking system which provides the assistance in development of the foreign trade and implementing of these opportunities, to overcome faced problems and restrictions, and what have been done to tacle them and development of banking system from 1861 untill nowadays.The main problem of the Russian companies and banks is financing of the foreign trade in the most appropriate form and terms. The foreign trade credits and its variaties are defined as an important figure which increases exporting good competitiveness.In addition to the mention above in this work will be dicussed the mostly used instruments in the foreign trade finance like Letters of credit, Forfaiting, Factoring, Letters of Guarantee and other instruments, and their place in Russia?s market and their area of usage.