Yalın altı sigma metodolojisi ve tekstil sektöründe bir uygulama
Lean six sigma methodology and an application in textile industry
  1. Tez No: 254139
  2. Yazar: SADIK KAYACIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmanın amacı Yalın ve Altı Sigma metodolojilerinin entegrasyonu ile işletmelerin ürün ve hizmet kalitesi, üretim hızı, çeviklik, esneklik ve maliyetini iyileştirici etkisinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Yalın üretimin esneklik ve hızlılığı ile Altı Sigma'nın kalite, değişkenlik ve proje yaklaşımlı çözümleri Yalın Altı Sigma metodolojisinde entegre edilmiştir. Bu makalede Yalın ve Altı Sigma'nın birbirine göre avantajlı yanları, bir tekstil işletmesinde entegrasyonu uygulama ve proje örneği ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this research is to identify the impact on product and service quality, production speed, agility, flexibility and cost improvement at the facilities by the integration of Lean and Six Sigma methodologies. The flexibility and speed of lean manufacturing integrated with six sigma solutions on quality, variation, project management approach in Lean Six Sigma methodology. In this article the ıntegration of six sigma and lean, also compared advantages is analysed in textile ındustry through an application and a lean six sigma project.