Kapasite planlamasının simülasyon tekniği ile optimizasyonu ve bir imalat işletmesi uygulaması
Optimization of capacity planning with simulation tecnique and a manufacturing company application
- Tez No: 254261
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA URFALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Econometrics, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsanın ihtiyaçları değişip büyüdükçe, mal ve hizmet üretimi de aynı oranda büyümek durumundadır. Günümüzde işletmelerin varlığını sürdürebilmesi ve rekabet edebilmesi için, değişken talepleri karşılayabilmesi ve hızla değişen piyasa koşullarına ayak uydurabilmesi gerekir. Bu da iyi bir üretim yönetimi ile mümkündür. Üretim yönetimi açısından kapasite planlama oldukça önemlidir. Çünkü tüm işletme planlamaları kapasite kararları çerçevesinde yer alır.Mobilya sektörü gelişmekte olan bir sektör olmasının yanı sıra çeşitli sorunları da bünyesinde barındırır. Bunlardan biride kapasite kullanımıdır. Kapasite planlamanın optimizasyonu ile bu sorun çözülebilir. Simülasyon tekniği, darboğaz analizi ve süreç optimizasyonu için kullanılabilecek iyi bir yöntemdir. Sistem Rockwell Arena Simulation programı ile modellenerek analizi yapılabilir ve sisteme alternatif modellerinin öngörümü sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
If people?s needs increasing, simultaneously producing of goods and services will be increasing too. Nowadays if firms want to continue one's existence and make compatition the other firms, they will be provide unsteady demands and keep up with the changing market conditions. It will be possible thanks to the well production methods. Capacity planning is very important in terms of the manifacturing management. Because capacity planning include all business planing.Furniture sector is in progress but it has some problems like as capacity. But this capacity problem can be solved by optimization of capacity planning. Simulation method is a useful technique to bottleneck analize and process optimization. Systems can be modelling and compare this simulation model with alternative models by Rockwell Arena Simulation modelling software.