İmam Muhammed'in el-Camiu's-Sağir adlı eserinde teklifi hükümlerin tasnif ve ifadelendirilmesi
The classification and expression of categoric juristic propositions in the book of İmam Muhammad 'al Jami' as Saghir'
  1. Tez No: 254285
  2. Yazar: ESRA KILAVUZ ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İslam hukukunda ?teklîfî hükümler? olarak bilinen vâcib, mekruh, haram vb. hükümlerin fıkhın tedvin edilmeye başlandığı ilk dönemde henüz tam olarak teşekkül etmediği ve bu hükümlerin daha kapalı kelimelerle ifade edildiği bilinmektedir. Bu durumu Muhammed b. Hasen eş-Şeybânî'nin el-Câmi'u's-sağîr adlı eseri merkezinde inceleyen bu çalışmada onun teklîfî hüküm ifade etmek üzere kullandığı lafızların mahiyeti araştırılmaktadır.Bu bağlamda öncelikle lafızların Kur'an ve Sünnet'e dayanıp dayanmadığı ele alınmaktadır. Ardından İmam Muhammed'in söz konusu lafızları kullanımı sonraki fakihlerden Kasani ve İbn Abidin'in açıklamaları ile birlikte değerlendirilmektedir. Netice olarak onun kullandığı çeşitli ifadeleri nasıl anlamak gerektiği ve bu kullanımların sonraki fakihleri ne ölçüde etkilediği sorgulanmakta, son olarak teklîfî hükümler tasnifindeki ıstılahların Hanefi fakihleri tarafından hangi sebeplerle tercih edilmiş olduğuna dair fikirler ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
It?s known that wajib, makrooh, haram and such terms -which are called categoric juristic propositions (hukme taklifi) in Islamic law- weren?t formed completely in the early period of fiqh and found voice in more secret words. In this work -which analyzes this situation in the book of Imam Muhammad ibn al-Hasan Ash-Shaybani ?al-Jami' as-Saghir?- the quality of the words used by him and meaned hukme taklifi is examined.Firstly it?s handled that these words whether lean the Qoran and the Sunnah or not. Then the usage of Imam Muhammad is evaluated with the expressions of the latter fuqaha al-Kasani and Ibn Abedeen. In conclusion, it?s questionized how we must understand the different and various words he used and to what degree these usages affected the latter fuqaha. Finally, some arguments are launched out about why the prescriptive terms of al-ahkam at-taklifiyyah were preferred by Hanafit fuqaha.