Gelibolulu Muslihuddin Mustafa b. Şaban Sürûrî'nin Şerhu'l-Binâ adlı eserinin tahkiki
The critical edition of bina commentary by Muslihuddin Mustafa b. Shaban al-Sururi
  1. Tez No: 254286
  2. Yazar: RASHADAT HİDAYATOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ YARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tezimizin konusu Gelibolulu Muslihuddin Mustafa b. Şaban Süruri adlı bir Osmanlı aliminin medreselerde Arapça eğitiminde ilk aşamada okutulan Binâu'l-efâl adlı sarf kitabına yazmış olduğu şerhin tahkikidir.Asırlarca Osmanlı medreselerinde okutulan ve Binâ diye meşhur olan bu eser üzerine birçok şerh yazılmıştır.Süruri'nin şerhi, Binâ'ya yazılan ilk şerhlerden olduğu için büyük önemi haizdir. Şerhu'l-Binâ adlanan bu eserde müellif okuyucuyu aydınlatan açıklamalarda bulunmuş, gerektiğinde şerh ettiği metni tenkit etmekten çekinmemiştir.Çalışmamızda tespit ettiğimiz iki nüshasından hareketle Şerhu'l-Binâ'nın metnini tesis etmeğe gayret ettik.
Özet (Çeviri)
The subject of our dissertation is the critical edition of a commentary by Muslihuddin Mustafa b. Shaban al-Sururi, a famous scholar from the Ottoman period, on the book of Bina al-Af?al which was an actual teaching material in the syllabus as a beginning course for Arabic grammar in religious schools (madrasah).There is a large number of commentaries on the mentioned book which was taught in Ottoman religious schools through centries as its well-known name of Bina.The special importance of Sururi?s commentary comes from its being from the range of first cemmentaries on Bina. The auhtor did give usuful informative knowledge in his work which is named as Sharh al-Bina, and he even did not avoid from criticizing it whenever it was needed.Using two manuscripts which we found, we tried to constitute the real text of Sharh al-Bina in print letters.