Ludwig van Beethoven'in,Mozart'ın 'Sihirli Flüt Operası'na ait 'Bei Mannern, Welche Liebe Fühlen' düeti üzerine piyano ve çello için 7 varyasyon sonatı ile Ludwig van Beethoven'in diğer eserlerinin karşılaştırılması
The comparison of Ludwig van Beethoven's 7 variationsfor cello and piano unto 'Bei MannerniWelche Liebe Fühlen' duet from Mozart's 'The Magic Flute Opera' with Ludwig van Beethoven's other works
- Tez No: 254310
- Danışmanlar: DOÇ. ZEYNUR ERENGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Adı bütün XIX. yüzyıla egemen olan Beethoven'in müzik tarihindeki ayrıcalığı, iki çağ arasında yer alan değişimi ikinci bir örneği bulunamayacak şekilde eserlerinde gerçekleştirmesidir. İşte bu nedenle Beethoven farklı sosyal ve estetik konumlardan olan insanları adı etrafında birleştirmiş tek müzisyendir. O, eserleri ve düşünceleriyle bir sembol ve otorite olarak kabul edilir.Bu çalışmada, Ludwig van Beethoven'in, Wolfgang Amadeus Mozart'a ait ?Sihirli Flüt Operası?ndan ?Bei Mannern , welche Liebe fühlen? düeti üzerine piyano ve çello için 7 varyasyon Mi bemol Majör Sonatı'nın analizi yapılmış ve bu eser Beethoven'in diğer eserleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca bestecinin hayatı, müziği ve eserleri de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
What distinguishes Beethoven, whose name is prominent throughout the 19th century, is the fact that he realised in his works the advance between the two epochs in an unprecedented manner. It is for this reason that he is the unique musician who brought together people of different social backgrounds and aesthetical persuasions around himself. He is considered an authority as well as a symbol with his works and ideas.In this study, an analysis of Ludwig van Beethoven?s Seven Variations for Cello and Piano in E-Flat Major unto ?Bei Männern, welche Liebe fühlen?? aria from Wolfgang Amadeus Mozart?s ?The Magic Flute Opera? is provided and it is compared with Beethoven?s other works.