Ludwıg van Beethoven'ın Op. 36, 2. Senfonisinin müzikal analizi ve eserin orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmesi
Musical analysis of Ludwig van Beethoven's Symphony No. 2, Op. 36 and examination of the work from the perspective of conducting techniques
  1. Tez No: 867887
  2. Yazar: FATİH ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. RENGİM GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma Ludwig van Beethoven'ın Op. 36, 2. Senfonisi'nin müzikal analizini yapmakta ve eseri orkestra şefliği teknikleri açısından incelemektedir. Elde edilecek teknik ve estetik veriler yoluyla orkestra şeflerine ve orkestra şefliği öğrencilerine rehberlik etmek amaçlanmaktadır. Çalışmada klasik üslubu hazırlayan akımlar ve besteciler genel hatlarıyla incelenmiş, Beethoven ile birlikte“Viyana Klasikleri”olarak anılan ve Beethoven'ın erken dönem müziğinde etkileri görülen Franz Joseph Haydn ile Wolfgang Amadeus Mozart'ın hayat hikayelerine ve dönemin müzik sanatına getirdikleri yeniliklere de yer verilmiştir. Ardından, eserin müzikal analizi yapılmış ve eser orkestra şefliği teknikleri açısından incelenerek önerilerde bulunulmuştur. Betimsel araştırma ve tarama yöntemleri kullanılarak yapılan bu çalışmada, İngiliz orkestra şefi Jonathan Del Mar'ın 2011 yılında editörlüğünü yaptığı orijinal edisyon kullanılmış ve nota örnekleri bu edisyondan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study makes a musical analysis of Ludwig van Beethoven's Symphony No. 2, Op. 36 and examines the work in terms of conducting techniques. It is aimed to guide conductors and conducting students through the technical and aesthetic data to be obtained. In the study, the movements and composers who prepared the classical style were examined in general terms, and the life stories of Franz Joseph Haydn and Wolfgang Amadeus Mozart, who are known as the“Viennese Classics”and whose influences are seen in Beethoven's early music, and the innovations they brought to the musical art of the period were also included. Then, the musical analysis of the work was made and the work was examined in terms of conducting techniques and suggestions were made. In this study, which was conducted using descriptive research and survey methods, the original edition edited by the British conductor Jonathan Del Mar in 2011 was used and the score samples were extracted from this edition.