Ludwig van Beethoven'ın senfonilerinde Fagot'un yeri ve önemi
Bassoon's place and importance at Ludwig van Beethoven's symphonies
  1. Tez No: 477213
  2. Yazar: HANDE GÜNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ AKBAROV
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Müzik tarihinde Klasik ve Romantik Dönemler arasında köprü olarak görülen Ludwig van Beethoven, Joseph Haydn ve Wolfgang Amadeus Mozart'ın senfonik müzikte getirdiği seviyeyi hem daha ileriye taşımış hem de birçok yenilikler yapmıştır. İlk iki senfonisinde bu iki bestecinin etkileri açık bir şekilde görülürken Beethoven'ın yapmış olduğu yenilikler, kendi geliştirdiği dili ve müzikal anlayışı farklı boyutlara taşımıştır. Orkestrada üflemeli ve vurmalı çalgıların sayısını arttırmış ve teknik özelliklerinden daha farklı faydalanmış, senfoninin bölümlerini gelenekselin dışında kullanmış ve müzikle anlatılması zor konulara senfonilerinde yer vermiştir. Beethoven senfonilerinin orkestrasyonunda bütün çalgı gruplarına küçük de olsa solo imkanı tanımış ve farklı çalgı birleşimlerinden renkler elde etmiştir. Fagot da Beethoven'ın orkestrasyonunda önemli bir yer tutmaktadır. Klasik anlayışta genel olarak armoniyi oluşturan sesler ve pedal sesleri icra eden fagot, Beethoven'ın senfonilerinde tahta üflemeli çalgıların bas seslerini seslendirmiş, çalgı birleşimlerinde önemli görevler üstlenmiş ve yaylılarla birleşim sağlayarak adeta gruplar arası köprü görevi görmüştür. Solo olarak kullanılmasının yanı sıra motif ve cümlelerin taklitlerinde orkestrasyonun asli unsurlarından olmuştur. Ludwig van Beethoven'ın dokuz senfonisi müzikal olarak yorumlanmış ve incelenmiştir. Daha sonra Beethoven'ın orkestrasyonda fagotu nasıl kullandığına dair yorumlanması için, fagot partileri cd-ses kayıtlarından dinlenerek partitürden değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan değerlendirme ve yorumlara destek amaçlı partisyon ve partitürden görsellere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ludwig van Beethoven who are seen as a bridge between classical and romantic era in musical history both took a step further and made innovations on contributions on symphonic music of Joseph Haydn and Wolfgang Mozart. While these two composers' affects were seen in the first two compositions of Beethoven, his innovations took a different steps his languages and musical understanding. Moreover, he increased the wind and string instruments in orchestra and took advantage of them in a different way, used symphony's parts untraditional way and gave place difficult subjects at his symphonies. Beethoven enabled to all instruments' groups albeit with limited and had colours with different instruments combinations. Bassoon which performed voices that formed harmony in classical approach and pedal sounds, vocalized bass sounds of woodwind instruments in Beethoven's symphonies, took an important role at combination of instruments and participated as a bridge between groups with merging string instrument. Nine symphonies of Ludvig van Beethoven were investigated and interpreted. After that bassoon parts were evaluated via listening cd-sound recordings from partitur for interpreting how used bassoon at Beethoven's orchestration. Partitur visuals had a place in the study to support evaluations and interpretations.