Karo ve bordür üretiminde cam malzemenin kullanımı
The use of glass material in tiles and borders production
- Tez No: 254322
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
?Karo ve Bordür Üretiminde Cam Malzemenin Kullanımı? başlıklı tez çalışmasında üretim ve dekorlama yöntemleri incelenmiş, dünyadaki ve Türkiye'deki örneklerine yer verilmiştir. Uygulama çalışmalarında; serigrafi, dekal, çökertme, füzyon, fırında kalıp içi şekillendirme gibi uygulaması görülen yöntemlerin yanı sıra film laminasyon ve lazer ile dekorlama gibi yeni öneriler de getirilmiştir.Cam karo üretimini en geniş kapsamıyla endüstriyel olarak float camdan üretilen cam karolar ve butik üretimler olarak ikiye ayırmak mümkündür. Buna göre endüstriyel üretimde en sık karşılaşılan teknikler olarak serigrafi, dekal, çökertme, kumlama ve döküm sayılabilirken, butik üretimlerde bu tekniklere ek olarak füzyon ve fırında kalıp içi şekillendirme teknikleri de eklenebilir. Ancak yapılan ayrım, cam karo sektörünün gidişatı göz önüne alınarak float cam kullanılan üretim ve diğer yöntemler olmak üzere yapılmıştır. Bu ayrım sayesinde float cam üzerine uygulanan serigrafi, dekal, çökertme ve kumlama tekniklerinden örneklerle birlikte detaylı olarak bahsedilmiştir.Çalışmada Türkiye'deki karo üretimi ve tasarımının tarihsel olarak gelişiminden başlayarak cam karo üretimi ve üreticilerine odaklanılmaktadır. Türkiye'deki ilk cam karo üreticisi olan VİTRA'ya geniş bir yer ayrılmasının yanı sıra diğer üreticiler ile yapılan röportajlara da yer verilmiştir.Sonuç bölümünde ise cam karoların seramik karolara göre avantajları ve dezavantajları sıralanarak sektörün geleceğine yönelik tahminlerde bulunulmaktadır.ANAHTAR KELİMELER:Cam karo, karo tasarımı, üretim yöntemleri
Özet (Çeviri)
In this thesis, which has the topic of ?The Use of Glass Material in Tiles and Borders Production?, the production and decorating methods are examined and explained with the examples from Turkey and the world. In application studies; screen printing, transfer printing, slumping, fusion, kiln casting are applicated and also new methods as film laminating and decorating with laser are overtured.The glass tile production can be examined under two titles; the industrial tiles which are made of float glass and boutique production. The widely used techniques in industrial production are screen printing, transfer printing, slumping, sandblasting and casting whereas fusion and kiln casting are also used in boutique production, however, considering the glass tile sector, the partition is made as float glass used production and the other techniques. As a result of this partition, all the screen printing, transfer printing, slumping and sandblasting techniques which are applied on float glass is examined in detail with examples.In the study, the glass tile production and producers are focused, starting from the historical development of tile production and design in Turkey. As well as broadly mentioning VİTRA, which is the first glass tile producer in Turkey, the interviews which are made with other glass tile producers are also took place in the thesis.In the conclusion chapter, the advantages and disadvantages of glass tiles over ceramic tiles are listed and the estimations about the future of glass tile producing are made.KEYWORDS: Glass tile, tile design, production methods.