Seramikte çıkartma yöntemleri ve uygulama olanakları
Decal methods in ceramic and application opportunities
  1. Tez No: 254323
  2. Yazar: M. AYŞE BALYEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. GÜL ÖZTURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, seramik endüstrisinde ve seramik sanatında sıklıkla kullanılan çıkartma yöntemini konu almaktadır. Konuyu üç ana bölümde inceleyen çalışma ilk bölümde yöntemin teknik bilgilerini, ikinci ve üçüncü bölümlerde ise yöntemin uygulanmış örneklerden yola çıkılarak sanat ve endüstrideki kullanımlarını incelemekte ve yöntemin sağladığı olanakları değerlendirmektedir.Buna göre ilk bölümde çıkartma yönteminin tanımı, tarihsel gelişim süreçleri, kullanım alanları, çıkartma hazırlanmasında kullanılan araç gereç ve malzemeler ile çıkartma hazırlama ve uygulama aşamaları detaylı bir şekilde ele alınmakta ve anlatılmaktadır.İkinci bölümde, seramik sanatında kullanılan çıkartma yöntemlerine değinilmekte, bu yöntemlerle üretilmiş çıkartmalar ile dekorlanmış seramik sanat objeleri örneklenerek bunlar üzerinden tekniğin sanatçıya sağladığı olanaklar ve seramik yüzey üzerindeki görsel etkileri değerlendirilmektedir.Üçüncü ve son bölümde ise endüstriyel seramik üretiminde kullanılan çıkartma yöntemleri anlatılmış, sofra eşyası, karo ve sağlık gereçleri üretimi alanlarındaki örneklere değinilmiştir. Bu bölümde de yöntemin uygulanmış örnekler üzerinden değerlendirmesi yapılmakta, yönteme dair pratik bilgiler verilmekte ve bu yolla yöntemin uygulama olanakları saptanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the decal method which is widely used in ceramic industry and ceramic art. The study, analyzing the subject under three main chapters, analyzes the technical information on the method in the first chapter, and the use of the method in art and industry, based on the applied examples, and evaluates the opportunities it provides.Accordingly, the first chapter discusses and describes in details the definition of the decal method, its historical development course, fields of use, equipment and materials used in preparation of decals, and the stages of application.The second chapter refers to the decal methods used in the ceramic art, the ceramic art objects decorated with the decals produced by this method are exemplified to evaluate the opportunities that the technique provides for the artist and its visual effects on the ceramic surface on basis thereof.The third, i.e. last chapter describes the decal method used in industrial ceramic production, and refers to the examples in the fields of tableware, tile and sanitary equipment production. This chapter evaluates the method on basis of the applied examples, gives practical information on the method, and by this way, determines application opportunities for the method.