1980'den günümüze Türkiye'de güldürü sinemasının değişimi
Change of comedy cinema in Turkey between 1980 and today
- Tez No: 254333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
1980 darbesi sonrasında uygulanan baskıcı yönetim anlayışı ve yeni ekonomik politikalar Türkiye'de derin bir toplumsal değişime neden olmuştur. Köyden büyük şehirlere, özellikle İstanbul'a yaşanan göçün sonuçları da bu değişim üzerinde etkili olmuştur. Bu yıllarda toplumun itibar, dürüstlük, yardımseverlik gibi egemen değerleri zayıflamaya başlamıştır. Bu durumun, dönemin güldürü sinemasına bire bir yansıdığı görülmektedir. İzleyicinin o dönemde tercihi de toplumda meydana gelen değişimleri hicveden filmlerden yanadır.1990 sonrasında globalizasyonun da etkisiyle Amerikanlaşma olarak adlandırılan yaşam tarzının Türkiye'de de etkili olduğu fast food zincirlerinin, alışveriş merkezlerinin, kullan-at ürünlerin sayısının hızla artmasından, tüketime ve paraya daha fazla değer verilmeye başlanmasından anlaşılmaktadır. Toplumun büyük bir kesiminin Batılı gibi yaşayarak, hayatının kurgusunu iş ve özel yaşam olarak parçaladığı görülmektedir. Bu parçalanma nedeniyle özel yaşama ve eğlenceye ayrılan zaman azalmıştır. Bireyler, eğlence saatlerinde ödedikleri ücretin tam karşılığını almak istemektedir. Ayrıca zaman kurgusundaki bu bölünme, herhangi bir noktadan yakalansa ya da bir bölümü kaçırılsa bile fayda sağlanmaya devam edilecek eğlence türlerinin ön plana çıkmasına neden olmuştur. Bu durum, güldürü sinemasına da yansımış; izleyici bütünlüklü bir kurgudan ve hikayeden oluşmayan güldürü filmlerine daha fazla rağbet etmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
After 1990, with the effect of globalization, process Americanization influenced the life style in Turkey. This can be understood from increasing numbers of fast food chains, shopping malls, fast moving consumer goods and society?s rising esteem to consumption and money. A wide part of the society began to live in an occidental way and separated their lifes into two parts as business and private. Because of this separation private time and fun hours decreased. Today people want to take the exact equivalence of the price they pay for fun. Besides, separation of time make popular the partite entertainment genres which can still make sense if one part is missed or catched from any point. This situation influenced the comedy cinema; audiences began to prefer more the comedy movies which do not have a solid story and fiction.