Brahms ve klarinet (Klarinetli kentet, klarinetli trio ve klarinet sonatlarının çalgı ve yazı teknikleri açısından incelenmesi)
Brahms and clarinet (Examination of clarinet quintett, clarinet trio and sonatas of clarinet in the aspects of instrument and writing)
  1. Tez No: 254343
  2. Yazar: DENİZ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYLA ULUDERE
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmada öncelikli olarak Johannes Brahms'ın yaşamı hakkında genel bir bilgi sunulmuştur. Daha sonra, kimliği ve müzikal gelişimine değinilmiştir. Profesyonel müzisyenliğin gereği olarak eserlerin formunun icra eden tarafından bilinmesi gerektiğinden, çeşitli yazılı kaynaklara ve öğretim üyelerinin görüş ve fikirlerine dayanarak açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın konusu olan ?Brahms ve Klarinet?'e ayrıntılı olarak geçilmeden önce bilinmesi gereken konular açıklığa kavuşturulmuş, daha sonra profesyonel klarinet icracılığı ile ilgili çeşitli yerli ve yabancı kaynaklardan, bir çok metot kitaplarından, öğretim üyeleri ve klarinet solistlerinin tecrübelerinden elde edilen bilgiler sunulmuş ve bu bilgiler ışığında ?Brahms ve Klarinet? çalışmasının içeriğindeki klarinet eserlerinin nasıl icra edilmesi gerektiği anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly a general knowledge about life of Johannes Brahms is presented, included musical development, his art, style and masterworks. Because, works form that is performed as a necessity of being professional musician is evaluated an important point, Sonata, Trio and Quintett form tried to be explained to take advantage of varied written sources, opinions and ideas of lecturers and soloists. Before passing to our studies main subject ?Brahms and Clarinet? some important subjects clarified, then some vital information obtained from experiences of lecturers and soloists who famous in the world, various method books and domestic and foreign sources about professional clarinet performance is tried to be explained throught the illumination of this information and this study is completed.