Johannes Brahms op.120 mi bemol majör klarinet sonatı'nın form, analiz ve icra yönünden incelenmesi
Investigation of Johannes Brahms op.120 clarinet sonata e flat major in terms of form analaysis and performance
  1. Tez No: 320941
  2. Yazar: VAHDET ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ AKBAROV
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
19. Yüzyıla damgasını vuran ve 20. yüzyılın başlarına kadar uzanan Romantik Dönemin yapısı ve özellikleri incelenerek Romantik Dönem hakkında bilgiler sunulmuştur. Daha sonra Alman besteci Johannes Brahms'ın tüm hayatı araştırılmış, müzikal gelişimi incelenmiştir.19. Yüzyıl da mutlak müzik adına savaş veren en önemli bestecilerinden Johannes Brahms'ın günümüz klarinet repertuarında önemli bir yeri olan Op.120 Mi bemol Majör Klarinet Sonatı'nın Form ve Armonik Analizi yapılmıştır.Son olarak Johannes Brahms'ın Op.120 Mi bemol Majör Klarinet Sonatı icra yönünden incelenerek teknik zorluklar içeren pasajlar için klarinet metodlarından çalışılabilmesi için gerekli görülen çeşitli egzersizler verilmiştir. Bu egzersizler söz konusu eserin icrasında karşılaşılacak teknik zorlukların daha kolay aşılabilmesinin sağlayacaktır. Böylece bu araştırma eserin daha iyi anlaşılarak yorumlanmasına ve icra edilmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Information about the romantic period, dominating 19th century and extending to 20th, was provided by examining the structure and feature of the period Later on German composer Johannes Brahms' life and his musical development were examined.One of the most important composers fighting on behalf of absolute music in 19th century, Johannes Brahms' Clarinet Sonata Op.120 E flat Major, which has an important place in clarinet repertoire, was musical analised in terms of Harmony and form.Exercises necessary to enable to study the passages in Johannes Brahms Op.120 E flat Major Clarinet Sonata containing technical difficulties from clarinet methods were given. These exercises will help overcome the technical difficulties encountered in the performance of the clarinet sonata. Thus, this research will allow the sonata tobe understood and performed better.