Piyano Konçertosu ile Türk bestecilerin piyano konçertolarında ele aldıkları konçertant öğelerin saptanması
Concerto for Piano and establishing of the concertant elements that have been used on piano conertos by Turkish composers
  1. Tez No: 254346
  2. Yazar: BÜLENT ERCÜMENT ORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN UÇARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Ve Orkestra Şefliği Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Barok konçertodan itibaren müziğin içinde yer alan çalgılar ve gruplar içerisinde bulunan karşıt fikirler arasındaki fark giderek açılarak, orkestradan kopup kendi sözünü söyleyen `solo' partisinin doğmasına sebep olmuştur. Solist ve orkestranın zaman içerisinde kişiliklerini bulmaları ile evrimini sürdüren konçertonun karakteristik özelliklerini, solo ve orkestranın tipolojileri belirlemektedir.Konçerto türünün yapı taşları olan orkestra ? solist ilişkisi, başlangıç ve bitişler, her iki bloğun eşlik rolleri ve tipleri, çalgı kullanımı gibi konçertant öğelerin, Ahmed Adnan Saygun ve Ulvi Cemal Erkin'in piyano konçertoları ışığında incelenerek, sınıflama anlayışı ile saptanması ve bu bulguların bestelenecek olan üç bölümlü piyano konçertosu için aydınlatıcı ve yol gösterici örnekler oluşturması amaçlanan bu çalışmanın içeriğini, konçertonun kısa tarihi, Türkiye'de piyano konçertolarının gelişiminin yanı sıra, A. Adnan Saygun'un 1. Piyano Konçertosu ve U. Cemal Erkin'in Piyano Konçertosu içerisinde gözlemlenen konçertant öğelere dair saptamalar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The gap between contrasting ideas between instruments and groups, which have taken a part in music since baroque concerto, has broadened and resulted in the birth of ?solo? part separated from the orchestra and speaking for itself. The characteristic features of concerto, which has continued its evolution with the soloist and orchestra developing their own characters, is determined by the typologies of solo and orchestra.The contents of this study ? aiming to review the concertant elements such as the relationship between orchestra and soloist, accompaniment roles and types of both sides, handling of the instruments, which are the constituents of concerto type, in the light of piano concertos of Ahmed Adnan Saygun and Ulvi Cemal Erkin, identify them by classification and enable these findings to set illuminating and instructing examples for the three movement piano concerto to be composed ? encompasses evaluations on the observed concertant elements within the framework of a short history of concerto, the development of piano concertos in Turkey and also A. Adnan Saygun?s 1st Piano Concerto and U. Cemal Erkin?s Piano Concerto.