Necil Kazım Akses'in yaşam öyküsü ile 'viyola konçertosu'nun müzikal ve teknik analizi' diğer Türk bestecilerinin viyola için yazılmış eserlerine yönelik bir değerlendirme
The biography of the composer Necil Kazim Akses along with 'the musical and technical analysis of the concerto for viola' an evaluation of the works for viola written by other Turkish composers
- Tez No: 204771
- Danışmanlar: PROF. AHMET KORAL ÇALGAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
?Sanatta yeterlik araştırma raporu? olarak hazırlanan bu çalışma değerlibestecimiz Necil Kazım Akses'in Viyola Konçertosu'nun müzikal analizi ile teknikaçıdan zorluk taşıyan seçilmiş pasajlara ilişkin çalışma önerilerini içermektedir.Akses Viyola Konçertosu'ndan seçilmiş pasajlara ilişkin teknik çalışmaönerileri, konservatuvarların viyola bölümünde gerek öğrenci gerekseakademisyen olarak bulunan bireylere araştırmalarında ve icraya dönükçalışmalarında yarar sağlayacak bir kaynak oluşturacağı inancı ile ?AraştırmaRaporu? olarak hazırlanmıştır.Konservatuvarların lisans, lisansüstü ve doktora-sanatta yeterlik müfredatprogramlarında yer alan Akses'in Viyola Konçertosu bu açıdan da önemtaşımaktadır.Teknik çalışma önerilerinin, konçertodaki teknik güçlüklerin giderilmesindeetkili bir yol olabileceği sonucuna varılmıştır.Konçertoyu yorumlamak isteyenlere daha yararlı olabilmek için, bestecininyazı tekniği, konçertonun temel üslup özellikleri ile partisyon incelemesi yapılarakorkestra eşliği ile viyola solosunun bağlantılarını, diyaloglarını içeren ayrıntılıbilgiler verilmeye çalışılmıştır.Salt konçertoyla ilgili bir çalışmanın eksik kalacağı düşüncesiyle bestecininyaşam öyküsü ve diğer eserlerine de yer verilmiştir.Ayrıca, diğer Türk bestecilerinin de viyola için yazdığı eserler literatürçalışması yapılarak tespit edilmeye çalışılmıştır.?Araştırma Raporu?nun ikinci bölümünü oluşturan bu çalışmadan amaç:Türk bestecilerinin viyola eserlerinin belirlenmesi, bu eserlerinkonservatuvarlarda görev yapan viyola eğitimcileri tarafından tanınmasını, eğitimamaçlı kullanılmasını, eserlerin viyola eğitimi dağarına alınmasını sağlamak,eserlere işlerlik kazandırmak ve böylece viyola eğitimini Türk eserleriyle dezenginleştirerek geliştirilmesine katkıda bulunmaktır.Yapılan literatür taraması sonucunda elde edilen verilerin sonucuna göre; 24bestecinin 8 konçerto, 8 solo viyola eseri, 1 iki viyola için eser, 6 viyola ve kemaniçin eser, 10 viyola ve piyano eseri, 4 viyola ve diğer çalgılar için yazılmış eserleriortaya çıkmış ve toplamda 37 değişik tür eser belirlenmiştir.Akses, Viyola, Konçerto, Analiz.
Özet (Çeviri)
This report is prepared as a `PHD Search Report? and it includes the musicalanalysis and highlighted passages concerning technical difficulties of the concertofor viola written by the valuable composer Necil Kazim Akses. The report is alsowritten as suggestions concerning the technical difficulties of the Viola Concertoby Akses, with the belief of a useful source for the students studying viola atconservatories and also academicians for their researchs and studies aiming atperforming skills.The importance of the Viola Concerto of Akses comes from the fact that it hastaken its place in the Bachelor?s Degree, Postgraduate and Doctorate programs ofthe conservatories.The suggestions concerning the difficult technical passages would be aneffective way to solve the technical problems within the concerto.In order to be more helpful to the people who want to perform the concerto,detailed information were given about the composition technic, the connection andthe dialog between orchestral accompaniment and the soloist by looking into themusic score using the concerto?s basic music language.Since a research concerning only the concerto would not be enough, thebiography and information about other works of the composer are included in thereport. Plus the viola music written by other turkish composers are established bydoing a wide search in viola music.The intention of this research which captures the second half of the report is forthe designation of viola music of turkish composers, in order to have themrecognized and used as educational source by the viola teachers in theconservatories, for them to be obtained in the educational viola library, performedand this way , contributions can be made in order to enrich the viola educationwith the works of turkish composers .As a result of this literature research 37 diffirent kinds of works of 24 diffirentturkish composers are established which include 8 concertos, 8 works for soloviola, 1 work for two violas, 6 works for violin and viola, 10 works for viola andpiano, 4 works for viola and other instruments.Akses, Viola, Concerto, Analysis.