Yalçın tura viyolonsel konçertosunun müzik formu ve icra teknikleri açısından incelenmesi
Investigation of yalçin tura cello concerto in music form of formal and performance techniques
- Tez No: 827211
- Danışmanlar: DOÇ. ŞAHİN İZZET NAZLIAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, Yalçın Tura'nın viyolonsel konçertosunu müzik formu ve viyolonsel çalım teknikleri açısından inceleyerek eseri yorumlamak isteyen viyolonselciler, viyolonsel eğitimcileri ve araştırmacılar için eser ve bestecisi hakkında bilgi sunmaktır. Yapılan literatür taramasında Türk viyolonsel repertuvarında önemli bir yere sahip olan bu konçertonun daha önce akademik olarak incelenmediği görülmüştür. Yöntem olarak nitel araştırma tekniklerinden doküman analizi ve görüşme teknikleri kullanılmıştır. İlk olarak eserin bestecisi ve eseri daha önce yorumlayan iki viyolonselci ile görüşmeler yapılmış, elde edilen veriler betimsel olarak yorumlanmıştır. Ardından eserin piyano ve orkestra eşlikli notalarına ulaşılmış, doküman olarak bu notalar ele alınmıştır. Doküman inceleme kriterleri olarak ise eserin form özellikleri, modal özellikleri, stil özellikleri ve kullanılan viyolonsel çalım teknikleri belirlenmiştir. Bu kriterlere göre analizler yapılıp yorumlanmıştır. Ekte eserin piyano eşlik notası üzerinde form özellikleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to provide information in terms of music stucture and playing techniques and its composer for cellists, cello teachers, educators, and researchers who want to interpret Yalçın Tura's cello concerto. The literature review showed that this concerto has an important place in the Turkish cello repertoire and has not been studied academically. Document analysis and interviews from qualitative research techniques were used in terms of research method. First, interviews were held with the composer and three cellists who had previously interpreted the piece, and the data obtained were interpreted descriptively. Then, the piano and orchestra accompaniment score of the work were discussed. Structure, style features, and cello playing techniques used were determined as document review criteria. Analyzes were made and interpreted according to these criteria. Form analyzes is shown on the accompanied score of the piece at the appendix.