Çağdaş sanatta 'yoksulluk'
Poverty' in contemporary art
- Tez No: 254350
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma benim Arte Povera hakkındaki düş kırıklığımı açıklamamla başlıyor. Arte Povera metinlerini okuyunca çok heyecanlanmış; sanat eserlerini görünce `yoksul malzeme' olsa bile kulanımının çok çeşitli biçimlerde olabileceğini anlamıştım. Donald Judd'ın işlerinin arasına bir parça kanlı keçe sıkıştırmak benim hayalini kurduğum `yoksul sanat' değildi. Yoksulluğun anlamı gereksinimlerin eksikliği olarak sefaleti ve acınası durumları da çağrıştırır. Tarihte henüz yoksulluğun olmadığı bir dünyanın hayali bile kurulamazken varsıllığa karşı felsefi bir görüş ortaya çıkmıştı. Önce Doğulu filozoflar sonra Eski Yunan'da Kinikler ve Stoacılar gerçek köleliğin öfke, mal veya güç gibi kişinin kendi tutkularına boyun eğmesi olduğunu sezgisel olarak anlamışlardı. Bu düşünceden hareketle asgari gereksinimlerle yaşamayı seçmişlerdi. Yoksulluğun her çeşidi sanat yapıtlarını etkilemiştir. Bu çalışma bazı yoklukların çeşitlerini ve sonuçlarını saptamak üzere bugünün görsel sanatlarını gözden geçirecek: değerlerin yokluğu, devamlılığın yokluğu, umudun yokluğu. Bugünkü durum üzerinde kısaca durulduktan sonra görsel sanatlar tarihinde yokluğun etkisi araştırılmaya çalışılacak. Eski Yunan'da, filozoflar; Rönesansta azizler; sanat yapıtlarının `yoksul' temaları olarak görülmeye başlandı. Onlar(filozoflar ve azizler) yoksul bir hayatı kasıtlı olarak seçtiklerinden onların durumunda gereksinimlerin yokluğundan söz edilemez.Barok dönemde ilk sıradan yoksullar görülmeye başlandı. Bazı detaylardan, belirli bakış açılarından vazgeçmek, geleneksel kabullerden vazgeçmek daha ileri bir görmeye ve algılamaya götürebilir. Empresyonizm bu tip eksiltmenin en bilinen örneğidir. Yaratıyı gözde yakalayan-retinal algıempresyonistler için konu, yoksul konular dahil önemli olmadı. İki büyük savaş ve onların arasındaki dönemde avangard devrimler birbirini izledi. Bu yıllar insan ırkı açısından acılı olmasına karşın 20. yüzyılda sanat, özellikle görsel sanatlar büyük gelişme gösterdi. Bu çalışmada resimde yoksulların görünme süreci, bunun resim diline etkileriaraştırıldı. Yoksul malzemenin sanatsal malzeme olarak kullanılması tartışıldı. Ve en sonunda indigenmiş kompozisyonlu yüzeylerde çimentoyu nasıl kullandığımı açıklamaya çalıştım. Niçin benim işlerimin bir çeşit `yoksul sanat' olması gerektiğinigöstermeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
This essay begins with revelation of my dissapointment about Arte Povera.. After reading texts about Art Povera I became very excited about this movement. Seeing the art works I realized that there were a lot of ways of using materials, even they are`poor?. Squeezing a piece of bloody felt among Donald Judd?s blocks was not the sort of `poor art? I had dreamed about.The meaning of poverty is lack of necessities, this also reminds the misery or the situations which evokes pity. In the history, even an image of a world without poverty hadn?t been exist, a philosophical vision against prosperity had been appeared . First the Eastern philosophers then the Cynics and Stoics in ancient Greek understood intuitively that the real slavery is to humiliate oneself before his own passions like anger, property or power. Getting this idea in the mind, in the life they choose to live on minimum necessities. All sorts of poverty affects art works. This essay will look today?s visual arts to determine the kinds and the results of the lack of some aspects: Absence of values, absence of continuity, absence of hope. After going over today?s situation quickly, the effect of absence in the visuel art history is tried to examine. In the ancient Greek, philosophers; in Renaissance, holy saints appeared as `poor? subjects of art works. Since they (phlosophers and saints) chose a poor lifeintentionally, their situation can not be considered as lack of necessities. In the Baroque Period the first simple minded poors began to be seen in paintings. To abondon some details, certain viewpoints, to abondon traditionel acceptances mayprovide an upper level of vision or perception. Impressionism is the most known example for this kind of reduction. Attaining a recreation in the eye, impressionists didn?t consider subjects-the pooor ones also- important. Avangarde revolutions took place one after the other during the two big wars and the period between them. Though this period was hurtful for the human race, artespecially the plastic arts- showed great development in the 20. century. In this essay the influences of poor people appearing in the paintings, the way they influence artistic language are examined. The use of poor materials as artistic means is discussed. And at the end I tried to explain how I used cement in reducted compositional planes. I tried to clarify why my works must be considered a kind of `poor art?.