İslam Ceza Hukukunda Şehadet Ve Şehadetten Rücu'
Witnessing and Revoking from Witnessing at Islamic Criminal Law
  1. Tez No: 254356
  2. Yazar: AYŞE BETÜL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez, bir Giriş ve İki Bölümden oluşmaktadır. Girişte tezin içeriği ve hazırlanmasında izlenen yöntem hakkında bilgi verilmektedir.İlk bölümde İslam Ceza Hukukunda şahidin ve şahitliğin mahiyeti, şahitte aranan şartlar alimlerin görüşleri ışığında tartışılmaktadır.Tezin ikinci bölümünde ise rücü' kavramı, şahitlikten rücü' sonucunda ortaya çıkan durumlara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an introduction and other two parts. The introduction part consists of information about content of the thesis and preparation method of the thesis.At the first part; in Islamic Law, witnessing and nature of witnessing, essentials of witnessing are discussed in the light of opinions of wise men.At the second part; notion of revoking and the situations appear after the revoking from witnessing are mentioned.