Heitor Villa-Lobos gitar konçertosu
Heitor Villa-Lobos guitar concerto
- Tez No: 254355
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER EGESEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Heitor Villa-Lobos, besteci, enstrümanist ve orkestra şefi kimliğiyle 20.yüzyılın en önemli kişileri arasındadır. Gitar repertuarına kattığı eserlerinönemi büyüktür. Bu eserler hem konser repertuarı hem de birçok ülkede gitarbölümünün eğitim programlarında yer almaktadır. Villa-Lobos, gitar eserlerineenstrümanın tüm teknik özelliklerini yansıtmıştır ve bu da, eserleriningitaristler tarafından daha rahat çalınmasına ve gitaristlerin teknikçalışmalarına fayda sağlamıştır. Bunun nedeni ise, Villa-Lobos'un gitarçalması ve gitarı çok yakından bilmesinin sonucudur.20. yüzyılda gitar gelişimini tamamlayıp bu halini alırken, buna etkisiolan kişilerden biri de Villa-Lobos'tur. Bu yüzden 20. yüzyılda gitar için atılanbüyük adımlar anlatılmıştır. Aynı zamanda, yine bu yüzyılda ortaya çıkan yeniakımların Villa-Lobos'un müziği üzerindeki etkilerinden bahsetmemekmümkün değildir.Heitor Villa-Lobos'un 1951 yılında yazdığı gitar konçertosu, gitarrepertuarında önemli bir yere oturarak çok büyük bir eksikliği tamamlamıştır.Bestecinin müzikal hayatı, bestelerinin genel özellikleri irdelenmiş ve yazımstili ele alınarak gitar konçertosu ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Heitor Villa-Lobos, composer, performer and conductor was one of theeminent figures of the 20th century. His compositions for guitar were hugelyimportant. These compositions are not only been used for educationalpurposes in the guitar departments all over the world but are also popularpieces performed in concerts. All the technical aspects of guitar playing founda place in Villa-Lobos?s compositions. This aspect of his compositions easedthe performance of his pieces and helped performers in the technical study ofthe instrument. All this was possible because Villa-Lobos played guitar andknew the instrument intimately.Villa-Lobos also influenced the final from the guitar instrument took inthe 20th century. All this technical and musical innovations of the 20thcentury influenced his compositions for guitar.Heitor Villa-Lobos completed his concerto for guitar in 1951, filling animportant gap in the repertory for guitar. In this study, composers musical life,the general properties of his compositions and his compositions style wasexamined in detail in the light of his guitar concerto.