İslam Ceza Hukukunda hadler ve hadlerde beyyine külfeti
- Tez No: 51904
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İslâm Ceza Hukukunda Hadler ve Hadlerde Beyyine Külfeti isimli çalışmamız bir giriş ve üç bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında ceza hukuku doktrinleri ve tarihin seyri içerisinde değişik kültür ve medeniyetlerde suç, suçlu ve ceza anlayışını özetle vererek uygulanan ceza şekilleri üzerinde durduk. Çalışmamızın birinci bölümünde İslâm ceza hukukunda suç, suçlu, ceza ve cezadan gaye konularını inceledik. Bu bölümde cezaî ehliyet unsurları ve cezaî sorumluluğu etkileyen sebepleri araştırdık. İkinci bölümde ç'ahşmamızın esas konusu olan, haddi gerektiren suçlar ve cezalarını inceledik. Haddi gerektiren suçları müeyyidesi Kur' anda tayin edilmiş suçlar ve had olup olmadığı ihtilaflı suçlar olarak iki bölümde ele aldık. Suçların teşekkül şartları ve cezaları üzerinde durduk. Üçüncü bölümde ise hadlerde beyyine külfetini araştırdık. Ağırlıklı olarak zina suçunda beyyine külfeti üzerinde durduk. Netice olarak had suçlarının ispatında şüphe ile hadlerin düşmesi kuralının ve hakimin delil yetersizliği sebebiyle affetmede hata etmesinin ceza vermede hata etmesinden daha hayırlıdır; prensibinin esas olduğunu ve İslâm ceza hukukunda cezalandırmanın gaye olmadığını inceledik.
Özet (Çeviri)
Name of our studying is the punishment (had) which is amount is known and is deter mined by Allah, and burden of the evidence. An intraduction of our subject we tried to emphasize crime and punishment in the history of criminal law and at the Islam law How the punishment was applied at difference culture and civilization in progress of history. While in section one we tried to research about crime, punisnment and aim of punishment of the Islam criminal law, at section two we tried to emphasize the punishment and formation of crime which have been required to be punishment. This part form main subject of our studying. Known of crime of this type of crime and punishment of this crime has been establishes in Quran and Sunne. For this type of crime there is not given any judgment to judge at last section we emphasized evidence of burden at the prouing of crime which is reguired the punishment.