Mimari ve kentsel mekanda grafik tasarım
Graphic design in architecture and urban space
  1. Tez No: 254391
  2. Yazar: EBRU ÜSTÜNER AYTOĞ
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞEGÜL İZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmanın ilk bölümünde öncelikle Çevresel Grafik Tasarımın var olması için gerekli olan kent ve kentsel mekanın tanımı yapılmıştır. Daha sonra kent tarihsel süreç içinde incelenerek; kent ve kentsel mekana farklı bakış açılarına yer verilmiş; kentsel mekanları organize etmek için kullanılan sistemler örnekler üzerinden anlatılmış, sanayi devrimi ve daha sonra küreselleşmenin kent olgusuna yaptığı değişim ve dönüşümler gösterilmiştir.İkinci bölümde Çevre- Tasarım ilişkisi incelenerek Grafik Tasarımın kapsamlı tanımı yapılmıştır.Üçüncü bölümde Çevresel Grafik Tasarım ayrıntılı olarak tanımlanmıştır, ?Çevresel Grafik Tasarım?daki çok disiplinlilik ve Grafik Tasarımın bu bütündeki yeri, işlevi anlatılmıştır. Çevresel Grafik Tasarımın ortaya çıkışı ve tarihsel gelişimi, günümüzde ?Çevresel Grafik Tasarım?a duyulan ihtiyacın artmasının nedenleri ve bu disiplinin insan ve mekanla ilişkisi anlatılmıştır.Dördüncü bölümde İşaretleme ve Yön bulma Sistemleri, işlevleri ve kapsamlarını oluşturan öğelere yer verilmiştir.Beşinci bölümde örnek çalışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five parts.The first part offers a definition of the urban area as this is an essential element in the existence of Environmental Graphic Design. It gives a study of the urban space in the context of history, through the analysis of different perspectives, using examples taken from various systems to organize it and with particular emphasis on the transformative effects of the industrial revolution and globalization.The second part offers a comprehensive definition of Graphic Design through the examination of the relationship between environment and design.The third part focuses on a detailed definition of Environmental Graphic Design. The multidisciplinary nature of ?Environmental Graphic Design? and the role and function of Graphic Design within the collective is described. A study of the emergence and the historical development of Environmental Graphic Design, the reasons for the growing need for ?Environmental Graphic Design? in today?s world and the way in which this discipline interacts with humans and spaces is also given in this part.The fourth part contains a study of Signage and Wayfinding Systems, their functions and coverage.The fifth part offers a closer look at sample works in the field.