Pairs Trading : Building trading strategies for asset pairs price dynamics
İkili Alım/Satım : Kıymet ikilileri fiyat dinamikleri üzerine alım/satım stratejileri oluşturmak
  1. Tez No: 254446
  2. Yazar: ÜMİT ÇETKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SALTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, iki benzer kıymetin göreceli değerleri üzerine kurulmuş piyasa nötr bir strateji olan İkili Alım/Satım Stratejisi incelenmiştir. Strateji, fiyatları uzun dönemde birlikte hareket eden iki kıymetin tespit edilip uzun dönem ilişkisinden sapma olduğunda bu iki kıymette ters pozisyon alınması şeklinde uygulanır. İkili Alım/Satım'da yatırımcı hisse fiyatlarının yönüne değil, kıymet fiyatlarının birbirlerine göre olan konumlarına yatırım yapmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası hisseleri için hisse seçimi, eşik değeri seçimi ve alış/satış veya en düşük/en yüksek fiyatların kullanımının strateji karlılığına etkileri incelenmiştir. Çalışmanın başlıca sonucu, normalize edilmiş fiyatlar arasında en düşük farka sahip en iyi 5 hisse ikilisi ile oluşturulan portföyün çoğunlukla pozitif getiri oluşturacağı ve alternatif portföyler arasında her zaman en iyi performansı göstereceği yönündedir. Porföyün zarar ile kapandığı tek istisna en düşük/en yüksek fiyatların işlem fiyatı olarak kullanıldığı likidite krizi senaryosudur. Ancak, yatırımcı İkili Alım/Satım Stratejisi ile, tam anlamıyla risk nötr pozisyon oluşturulması imkanının olmadığını göz önünde bulundurmalıdır. Hisseler arasındaki ilişkinin bozulması riski ve hisseler arasındaki ilişkiden daha önemli olan piyasanın ciddi çöküşlerinde yaşanacak likidite riski her durumda var olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have studied Pairs Trading, which is a market neutral strategy built over the relative value of two similar assets. The strategy is implemented by identifying two assets whose prices tend to move together in long run and taking inverse positions in these two assets when there is a deviation from the long run relationship. In pairs trading, the trader does not make a bet on the direction of the stock prices, but invests in the condition of the asset prices relative to each other. In this study, we have analyzed the effects of pairs selection, threshold level selection and using bid/ask or low/high prices on the profitability of the strategy for Istanbul Stock Exchange stocks. The main implication of the study is that the portfolio formed with top 5 pairs with the lowest deviation between the normalized prices generates positive return most of the time and shows always the highest performance among the alternative portfolios. The only exception that the portfolio ends in loss is the liquidity crisis scenario where the model uses low/high prices for trade execution. However, the investor should bear in mind that there is no way to build totally risk neutral positions with Pairs Trading Strategy. There always remains the risk of break down of the relationship between the stocks and the liquidity risk that may be encountered in significant market downturns which is more important than the relationship between the stocks.