Efemera: Ölen fotoğraflar üzerine bir kisa film projesi
Ephemera: A short film project about dying photographs
- Tez No: 254458
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NURŞEN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu kısa film projesi genel olarak; fotograf ve ölüm baglantısı, poz vermek, fotografın kisiyi bir obje haline dönüstürebilme yetenegi ve özellikle de Türkiye'de dolasımda olan sahipsiz aile fotografları fenomeni ile ilgilenmektedir. Hikayesinin temelinde ölümün ve fotografını birbirine ne kadar yakın oldugunu vardır. Bu kısa filmin anlattıgı hikaye, fotograf üzerine varolan elestirel kuramdan, bu baglamda; Roland Barthes, Susan Sonntag, Geoffrey Batchen ve Kaja Silverman'ın gelistirdigi bazı fikirlerden feyz almaktadır.
Özet (Çeviri)
This short film projects is interested in the relation between photography and death; posing; photograph?s ability to turn subjets in to objects and the phenenomen of ?disspossesed family photographs? that are circulation in antiques markets in Turkey. Death and photography has a close relation. That is what lies in the core of its story. This short film project depends on the critical literature on photograhy in which concentrates on the works of; Roland Barthes, Susan Sonntag¸ Geoffrey Batchen and Kaja Silverman