Arzı makber
The graves soil
- Tez No: 254493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ÇİÇEKOĞLU, YRD. DOÇ. DR. ÖKTEM BAŞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hamamlarıyla ünlü bir yörede, büyük ailelerin henüz birlikte yasadıgı dönemlerde, içinde hükmün, aile reisi İnayet Hanım'ın oldugu, hamamcılıkla geçinen bir aileye ait konakta; karsılıklı vücut bulan aile içi çatısma-çürüme ortamına, son torun Muharrem dogar... inayet Hanım gençliginde fitillenmis, yaslılıgında sürmüs, saglıgında vuku bulmus ve nihayet ister istemez olusmus sartlar yüzünden; son dogan torun Muharrem'i, kurulu simgesel iktidârı için bir tehdit olarak görür. Aynı gün, aynı saatte gelen büyük oglu Buhur Bey'in vefat haberi ve ertesi günü büyük gelini Raziye'nin intihârıyla da bu inancı giderek habislesir. inen felciyle gelen yarı yokluguysa; yarı `ölülü'güdür İnayet Hanım'ın. Bu sayede sagalma emâreleri gösteren etrâfın geri kalanı; bu kez; `o', karsısında durur; böylece `fiilen yasak' olur. Kendisi için bile rûhi bir sagalma süreci vadeden sag yarısının felciyle sanrır... Fırsatlar da bulur... Bütünlügünün ortadan ikiye bölünmesi-vâri bir gerçeklik yitimiyle ?suç?larına ve `red'lerine sürüklenir: Emin Nafi Bey... Emin Bey... Sabahat Hanım... Hükmü altındakilerden gelen ikinci `bos' edilmeyleyse; artık sanrılarından bile kifâyet bulmaz... `Son' nâfile çabası; kim bilir kaç kere ertelenmis o `son' bileti; küçük oglu Emin'e kestirir: Annesinin annesine yapamadıgını; annesine yaparak..! Hatta onun kendine de yapamadıgını: Yok edip de yok olmak..! Daha yarı yasarken inayet Hanım'ı ?yok?layan Hatice ve karısı özlemli Ebubekir'i bile `yok' edip... Küçük torunları Ahmet ve Ayse'yi bile ?sans?sız bırakıp... Öksüz, yetim ve ailesiz Muharrem de, üstü çizili bir McGuffin misâli el degistirmis; sonrası, degistigi el olmustur... Gözünde; `geçmis' tüten Melek, dul Saduman ve kimsesiz Sultan'la, artık `üç anne'lenir...
Özet (Çeviri)
In a region famous for its Turkish baths, in a time when big families were still living together, in a mansion where a family lived that made a living running a Turkish bath and where the power was in the hands of the head of the family, nayet Hanım, into an atmosphere of domestic strife and decay, the last of the grandchildren, Muharrem, was born... Because of the conditions that were triggered in her youth, continued in her old age, occured when she was healthy and came into being for reasons beyond her control, nayet Hanım regards her smallest grandchild Muharrem as a threat to her symbolic power. The news of the death of her oldest son Buhur Bey, who arrived the same day, even the same time, and the suicide of Raziye, her oldest daughter-in-law, the next day, only help her to make this belief more malignant. What comes with the stroke is her semi-oblivion, her semi-`deadness?... The people around her who thus show signs of getting well now stand against `her? and forbid `her?. The stroke that paralyzes her right side promises even her a time to get well; it causes hallucinations... It gives her opportunities... The stroke leaves her alone with her crimes and denials through a loss of reality that seems like a division of her integrity into two: Emin Nafi Bey... Emin Bey... And Sabahat Hanım... A second ?nullification? from those once under her power makes it impossible for her to find satisfaction in her hallucinations anymore... Her `last? futile effort; she makes her youngest son Emin do the deed ? the deed that was who knows how many times delayed: What her mother couldn?t do to her mother, she does to her mother. What her mother couldn?t do even to her: Being terminated by terminating. Hatice and her husband Ebubekir who `nullified? her while she was semi-living, are also `nullified?... Even the younger grandchildren Ahmet and Ayse are not ?lucky?... Muharrem, an orphan without a family, changes hands like a crossed out McGuffin: What comes next is that Muharrem becomes the ones he is now a part of... Now they are, with Melek who misses her past, widowed Saduman and forlorn Sultan, the ?three mothers?...