Türkiye'de para arzı enflasyon ilişkisine amprik bir yaklaşım
An Emprical aproach for Turkey money supply-inflation relationship
- Tez No: 73811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu tez, para arzı ve enflasyon arasındaki uzun dönemli ilişkiyi araştırmayı ve uzun dönemli bir denge var ise bu ilişkinin Monetarist Yaklaşımı mı yoksa Post-Keynezyen İçsel Para Yaklaşımını mı yansıttığını Türkiye için 1984.1-1996.4 dönemi verileri ile araştırmayı amaçlamaktadır. Bunun yanında, senyoraj (para artışı) ve bütçe açığı arasındaki ko-entegrasyon ilişkisi araştırılmaktadır. Bu araştırma, Türkiye'nin 1984.1-1996.4 dönemi için para politikasının ne olduğunu belirlemektedir. Çünkü para arzı ile enflasyon arasındaki ilişki karar vericiler için önemli bir yol göstericidir. Araştırmanın ekonometrik analizinde Johansen'in Çoklu Ko-entegrasyon Analizi ve ilgili testler kullanılmıştır. Amprik analizin sonuçları ilgili dönemde Türkiye'deki para arzı modelinin Post-Keynezyen içsel Para Teorisini yansıttığını ve senyoraj ile bütçe açığı arasında bir ko-entegrasyon ilişkisi olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis, attempts to investigate the long-run relationship between money and inflation and if there is a long-run equilibrium; to investigate whether this relationship is supporting Theory of Money or Post-Keynesian Endogenous Theory of Money for the 1984.1-1996.4 period in Turkey with quarterly data. Besides this, the cointegration relationship between the seigniorage (or money growth) and government budget deficits must be investigated. This investigation determines the money policy for Turkey in 1984.1-1996.4 period, since, the relationship between money and inflation is an important leadership for decision-maker. In the econometric analysis of Monetary and Post-Keynesian money suply models, the Johansen's multivariate cointegration technique and related tools, such as weak-exogeneity are utilized. The results of emprical analysis show that; at this- period for Turkey, money supply model supports The Post-Keynesian Endogenous Theory of Money and there is not a long-run relationship between seigniorage and government budget deficit.