Nationalist discourses in Turkey from a psychoanalytical perspective
Psikanalitik bir perspektiften Türkiye'de milliyetçi söylemler
- Tez No: 254505
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT PAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmanın amacı, milliyetçi söylemlerin psişik özelliklerini ve dinamiklerini araştırmak ve belli psikanalitik kavramsallaştırmalar aracılığıyla Türk milliyetçi söylemlerini analiz etmektir. Bu amaçla, on beş politik partinin resmi metni, bir devlet kuruluşunun basın açıklaması, beş sivil toplum kuruluşunun ve bir politik derginin kurucu metni ve iki milli örgütleyici metin söylem analizine tabi tutulmuştur. Türk milliyetçi olgularının analizinde doğrulandığı üzere temel iddialar şunlardır: Milliyetçi söylemler, genellikle yeni sosyo-politik durumlar tarafından tetiklenen gerilemeci grup süreçlerinde güç kazanmaktadır. Bu söylemlerde sıklıkla ilkel savunma düzenekleri kullanılmaktadır; bunlar bölme, yansıtma, yansıtmalı özdeşleşme, yüceleştirme ve değersizleştirmedir. İlkel savunma düzeneklerinin aşırı kullanımı nedeniyle, düşünme süreçleri bozulmakta ve gerçeklik çarpıtılabilmektedir. Bu söylemlerde daha katı bir kolektif üstbene rastlanmakta, kolektif ben idealinin de yüksek, katı ve daha az gerçekçi olduğu görülmektedir. Milliyetçi söylemlerin özcü vurgusu arttıkça bu eğilimler daha görünür hale gelmektedir. Sonuç olarak, milliyetçiliğin üstesinden gelmek için yürütülecek uzun dönemli bir mücadelenin bu güçlü psişik dinamikleri göz önüne almasının önemli olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the psychic characteristics and the dynamics of the nationalist discourses and to analyze the Turkish nationalist discourses through certain psychoanalytic conceptualizations. For this aim, the official texts of fifteen political parties, a press statement of one governmental organization, the founding texts of five non-governmental organizations and one political journal, and two national organizing texts were analyzed using discourse analysis method. The main arguments which were confirmed in the Turkish cases were as follows: Nationalist discourses gain ground in regressive group processes which are generally triggered by new socio-political circumstances. These discourses frequently use primitive defenses, i.e. splitting, projection, projective identification, idealization, and devaluation. Due to excessive use of primitive defenses, the thinking process is impaired and reality can be distorted. In these discourses, the collective superego is harsher and the collective ego ideal is high, rigid, and less realistic. As the essentialist nationalist emphasis increases, these tendencies become more visible. It was concluded that it is important to take these powerful psychic dynamics into account in a long-term struggle for overcoming nationalism.