Agreements and friendship between Greece and Turkey in 1930: Contesting nationalist discourses and press reactions
1930 yılında Yunanistan ve Türkiye arasında dostluk dönemi ve anlaşmaları: Çekişen milliyetçi söylemler ve basındaki tepkiler
- Tez No: 206535
- Danışmanlar: PROF. ZAFER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
İmzalanan benzeri anlaşmalar arasında, 1930 yılında Yunanistan ve Türkiye arasındaimzalanan ?dostluk anlaşması?, resmi milliyetçi söylemler tarafından iki ülke arasında yenibir ?dostluk dönemi?nin başlangıcı olarak nitelendirildi. Ancak bu ?yeni dönem? 1922yılında sona eren Türk-Yunan savaşından hemen sonra anlaşma ve yaklaşık on yıl sürenbir savaşın kendisiyle birlikte kaçınılmaz olarak getirdiği etnik gerilimler tarafındangölgemekteydi.Bu tez, Türk-Yunan yakınlaşmasının sonuçlandığı uluslararsı ilişkiler matrisini kısacainceledikten sonra iki yönlü bir analizi hedefliyor: Bir taraftan -parlamentodakitartışmalarda, halka açık konuşmalarda ve rejim taraftarı basında (hem VenizelistÎλεÏθεÏον Îήμα (Serbest Kürsü' de) hem Cumhuriyet' te) yankılanan- Venizelist veKemalist hükümetlerin, her iki ülkenin ?kamuoyları? tarafından da desteklendikleriiddiasıyla, anlaşmayı kamuoyunda meşrulaştırmak için kullandığı, bir diğerinin ?güvenilir?ve ?yeni? ortak olarak tasvir edilerek, geçmiş kötü çağrışımlara mesafe konulduğu,milliyetçi söylemleri yeniden inşa etmeyi deniyor.Diğer taraftan bu çalışma, bu resmi söylemlerle muhalif/popüler söylemler arasındaortaya çıkan farklara ışık tutmaya çalışıyor. Bu amaçla, her iki ülkede de 1930 yılı basınıtaranarak, Haziran ve Ekim ayında imzalanan anlaşmalarla ilgili, resmi söylemin dahapopüler versiyonlarını dillendiren basının -Türkiye'deki Vakit gazetesi gibi-,Yunanistan'da anti-Venizelistlerin oluşturduğu muhalif partilerin, ya da göçmen/mübadilgruplar ve komünistler gibi marjinalleştirilmiş grupların bu anlaşma etrafındageliştirdikleri milliyetçi tahayyüller ortaya çıkarılmaya çalışılıyor.Bu amaçla kullanılan metod, farklı politik sonuçları, güç ilişkilerini ve söylemlerde içerilençelişkileri açığa çıkaran bir anlatı ortaya koymak amacıyla, parlemento tartışmalarını ve birdizi gazete metnini yeniden inşa eden bir eleştirel okumadır.
Özet (Çeviri)
The signing, among others, of a ?friendship agreement? between Greece and Turkey in1930 has been coined by official nationalist discourses as the initiation of a brand new?friendship-era? between the two nations. This rupture though was undermined by thefact that the signing followed only few years after the end of the Greek-Turkish war in1922, and the ethnic tensions that the ten-year-long fighting had brought as itsunavoidable repercussion.This thesis, after a brief analysis of the international matrix in which the Greek-Turkishrapprochement was concluded, proceeds to a two-fold analysis: On the one hand itreconstructs the nationalist discourses -mirrored in parliament debates and publicspeeches, as well as the regime-loyal press, that is, the Venizelist ÎλεÏθεÏον Îήμα (FreeTribune), and the Turkish Cumhuriyet (Republic)- with which both the Venizelist and theKemalist government justified in public the followed policy and attempted to render theother party as a ?trustable? and ?new? partner, disentangling it thereby from pastconnotations, while presenting themselves as fully supported by both countries? ?publicopinion.?On the opposite pole, it seeks to shed light on the differences evolving between theseofficial nationalist discourses and oppositional/popular ones. With that aim it analyzesthe two countries? press spectrum of 1930 and sheds light on the different nationalistimaginaries that were uttered around the signing of the agreements in June and October1930, by popular versions of the official nationalist discourse, like the Turkish newspaperVakit (Time), by oppositional parties, as the anti-Venizelists in Greece, or suchmarginalized groups like the refugees/exchangees and the communists.The method thereby used is a critical reading and a reconstruction of the texts of theparliament discussions and a variety of newspapers, with the aim to create a narrativeunraveling the different political implications, the power relations and the contradictionsthese contain.